Екостроителство по време на криза: Вдигат 330-метрова кула на изкуствен остров

Вертикалният кинематографичен град Bollywood Heights ще се намира в залива Махим, в него ще се разполагат филмови студия и музей.

Филмовата кула Bollywood Heights с височина 330 м ще бъде изградена на изкуствен остров от 4 хектара като сграда с нулева консумация на енергия. Това ще помогне за почистването на водата на Махимския залив, допускат еколозите. А индийският архитект Вайшали от Doodle Studio разкрива детайли от своя бъдещ проект.

Вертикалният кинематографичен град Bollywood Heights ще се намира в залива Махим, част от Арабско море. Проектът на Doodle Studio отговаря на всички пространствени предизвикателства и изисквания за хоризонтален кинематографичен град, без да създава напрежение на пазара на недвижими имоти в един силно оживен град какъвто е Мумбай, където има постоянна липса на земя. Вертикалността постига няколко ефекта - превръща кулата във визуална икона и заема минимално парче земя.

Емблематичната кула е във форма на трофей в гигантска пропорция. Bollywood Heights ще генерира ефективно енергията за своя употреба и ще помогне за почистването на водата на Махимския залив. Тя пресъздава пламък, слава и метафорично е „муза" за производителите на филми. Ромбоидна крепежна структура поддържа фасадата от стъкло и монокристални фотоволтаични гъвкави панели. Три огромни вятърни генератора за производство на електроенергия са инсталирани на три различни възли.

Освен филмови студия високата сграда включва филмов институт и музей на киното. Основата на кулата заема 1,1 хектара и се използва главно за сервизни помещения. Общата застроена площ е 10 хектара. Проектът се състои от две структури, едната от които е основната кула, а другата - ниска сграда зад кулата, в която се помещават 5 огромни звукозаписни студия, покрити със зелен покрив и подземен паркинг. Основната кула е разделена на 5 зони: обществените площи са разположени на долните етажи, филмовият институт е в крило Б, а крило A се състои от производствени, постпродукционни, развлекателни и други съоръжения за забавления и възстановяване.

 

“Вертикален оазис” сред пренаселен град

Варшавското архитектурно студио FAAB Architektura проектира „Вертикален оазис" - това е огромна екосграда. Проектът е прототип за устойчив пасивен небостъргач, подходящ за гъсто населени градове. Производство на електричество от слънцето, намаляване на консумацията на енергия в сградата, геометрия на фасадата, създаваща сянка там, където е необходимо, са сред основните характеристиките на „Вертикален оазис".

Главната цел обаче е да се промени средата в непосредствена близост до сградата, като същевременно се ангажират обитателите в процеса на контролиране, управление и подобряване на локалния климат. „Вертикален оазис" е идея за нов тип градска зона, в която технологиите и биотехнологиите ще неутрализират негативното въздействието на естествените нужди на хората върху околната среда.

 

Сглобяват пететажна сграда от дърво

Изцяло дървена пететажна сграда, проектирана от стартъп компанията Generate Architecture and Technologies от възпитаници на Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет, ще бъде построена в Бостън, САЩ. Сградата ще бъде толкова енергийно ефективна, че нетните й емисии на въглерод ще бъдат практически нулеви.

Въпреки че това не е първата по рода си масивна дървена постройка, сградатa в Бостън ще бъде една от най-големите жилищни структури в САЩ, направени от дървесина благодарение на иновативни строителни методи. Сградата ще се сглобява на място основно от предварително произведени фабрични единици от дървени компоненти с големи размери. Елементи от този тип потенциално могат да се използват за изграждането на дървени структури, високи до 18 етажа.

Най-често срещаният контрааргумент срещу строеж от дърво е страхът от пожар. Тестовете обаче показват, че масивните дървени сгради, вместо да изгорят, запазват своята структурна здравина по-дълго от съпоставимите стоманени конструкции. Това е така, защото големите дървени елементи, често с дебелина 30 cм или повече, са направени чрез залепване на отделни пластове дървен материал с нормални размери. Дървесината се овъглява отвън и този нов външен слой защитава сърцевината за по-дълъг период от време. Стоманените сгради могат внезапно да се срутят, когато температурата на огъня се приближи до точката на топене на стоманата.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Копират от Сидни

Копират от Сидни

05.04.2020 | 19:19

За Боливуд става, филмите им тогава, ще достигнат предишната слава, но пак баби и маалата ще седнат пред ТВ екрана и ще се радват на толкова шарения, че чак настъпва в къщите им олелия...! (Пробвах се, като ,бивша,, хигиенистка, но една от управителките, доста по добре се справяше, тренинг и талант се иска за това, също като боливудските артиски...!)

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?