Десетки църкви и исторически сгради са разрушении в Хатай
Богатото културно наследство на Турция е сериозно повредено след земетресенията
- 15:15, 11.02.2023
- 1783
- 0
Хиляди сгради, включително значими исторически обекти като базари, православна църква, джамия от 14-ти век и стара латинска църква, бяха частично или напълно разрушени, след „бедствието на века“ което буквално срина югоизточния регион на Турция.
По официални данни 21 043 души са загубили живота си в Турция, а над 80 хиляди са ранени до днес по обед.
Колосалното бедствие нанесе щети и на културното наследство. Редица исторически обекти в региона, известни със своите археологически съкровища, музеи и мозайки, разположени предимно в Антакия, окръг Хатай, претърпяха сериозни щети, след мощните земетресения разтърсили провинцията в понеделник.
Православната църква е повредена
Антакия, която е пресечната точка на различни религии, историческата гръцка православна църква също беше тежко повредена при земетресенията. Покривът на сградата и някои от стените й напълно се срутиха.
Латинокатолическа църква
По-голямата част от 152-годишната латинска католическа църква в Искендерун, окръг Хатай, също беше разрушена от земетресението.
Италиано-латинската католическа църква, чието изграждане отне 13 години и беше център на анадолската католическа църква, беше съборена при трусовете. Няма убити или ранени в църквата, където се издигаше статуята на Дева Мария, съобщи информационна агенция Демирорен (DHA).
Пещерната църква Св. Пиер
Пещерната църква Св. Пиер, която е една от първите църкви в света, разпространяващи християнството, намираща се в Антакия, като по чудо, не беше засегната от земетресенията. Като предпазна мярка църква е затворена.
В историческият квартал Шейхали много малко сгради са оцелели, редица исторически сгради тук са разрушени.
Джамията Хабиб-и Некар
Земетресението напълно е разрушило купола и част от външната конструкция на джамията Хабиб-и Некар в Антакия, смятана за една от най-старите джамии в Анадола, заедно с джамията Диарбекир Улу, датираща от седми век.
Джамията бе едно от най-посещаваните туристически места в града според провинциалната дирекция на културата и туризма на Хатай.
В античността на мястото на сегашната джамия е имало езически храм. През 969 г. византийския период, сградата става църква, но след това през 1269 г. отново става джамия.
Особеност на това място за ислямско поклонение е, че то е кръстено на християнския мъченик, Хабиби Некар или Хабиб ал-Наджар, дърводелец, живял по времето на Исус Христос. В ранните години на християнството той бил убит от езичниците, които отказали да сменят вярата си. Мюсюлманите пък вярват, че той е бил убит, защото е призовавал хората към религията на Аллах. Той се споменава и в Корана.
Археологическият музей с уникални мозайки
Министерството на културата съобщи, че част от археологическия музей на Хатай, където са изложени много важни уникални мозайки и статуята на крал Супилулиума, е била повредена. За защита на музея са инсталирани камери, захранвани със слънчева енергия, в случай че има електрически проблем.
Асамблеята в Хатай
Сградата на Асамблеята в Хатай, една от символичните структури на града, не издържа на ужасното земетресение. Сградата се използва между 1938-1939 г., когато Хатай е бил за кратко независим. Сградата, която е построена от френския архитект Леон Бенджу като киносалон през 1927 г., заема своето място в страниците на историята като сградата, в която е основана държавата Хатай и е взето решението за присъединяването ѝ към Турция.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни