Давутоглу: Пет са исканията на Турция към ЕС за мигрантите

В кратко изказване преди отпътуването си за Брюксел в пет точки турският премиер Ахмет Давутоглу посочи основните искания на Турция, които ще бъдат отстоявани по време на срещата по-късно днес в Брюксел, съобщи в. "Сабах":

* справедливо разпределение на финансовата тежест за издръжка на бежанците - организиране на трансфер и разпределяне на сирийските бежанци в Европа

* премахване на визите за ЕС за турски граждани

* мерки, които да позволят напредък в процеса на присъединяване на Турция към ЕС

* цялостна сделка за облекчаване на проблемите, причинени от кризата в Сирия От ЕС се очаква да отпусне 3 милиарда евро за Анкара, както и да определи квоти за разпределяне на бежанците.

"Не е справедливо и подходящо, Турция да се справя сама - заяви Давутоглу. - Турция очаква от ЕС сигнал и послание как толкова много бежанци ще се преразпределят в Европа и ще се облекчат Турция".

В изказването си той е посочил какво според него иска Европа:

* Турция да приеме обратно икономическите „бежанци“ - мерки срещу трафика на хора и неговите организатори.

* създаване на центрове в Турция да преразглеждат статута на хората, търсещи убежище

* Турция да сключи споразумение за реадмисия с трети страни

* предотвратяване на кризата при евентуално разпадане на Шенгенската зона на ЕС и активизиране на усилията за разбирателство и консенсус по отношение на бежанците

Началото на диалога между ЕС и Турция бе поставен с посещението на германския канцлер Ангела Меркел в Истанбул в средата на октомври по време, на което се проведоха срещи с президента Реджеп Ердоган и премиерът Давутоглу.

По-късно през ноември Анкара и ЕС се съгласиха с план за действие за бежанската криза на срещата на върха в Брюксел на 28 ноември. Основната цел на сделката за ЕС бе да се намали драстично притока на бежанци, пристигащи от Турция, като Анкара обеща да намали броя на бежанците и облекчи до известна степен опасенията на ЕС . В замяна тя очаква да получи 3 милиарда евро финансова помощ и няколко отстъпки в процеса на присъединяване към ЕС.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Земята на Ботев и Левски отново е робска земя!

Земята на Ботев и Левски отново е робска земя!

07.03.2016 | 10:36

Не стига, че през 60-те и 70-те години Турция беше типично азиатска страна с 35-милионно население, с никаква икономика и с никаква култура, а САЩ и НАТО я направиха свое \"зло куче\" и свой жандарм в Средиземноморието и Черно море; не стига, че Европа и най-вече Германия радушно приемаха гастарбайтери от Турция; не стига, че целокупният Запад им наливаше милиарди долари, за да създадат някаква, макар и фалшива икономика, ами искат още, още и още! Знайно е, че апетитът идва с яденето, и Турция потвърждава този афоризъм вече половин век! В Турция важи правилото \"прост(ашки) народ - силна държава\", но евроамерикански и атлантически интереси диктуват такова статукво! Такива интереси има и една малка част от обитателите на България, които обаче държат в ръцете си 90 % от националното ни богатство; ако ги нямаше тия дупедавци и гъзолизци, България наистина можеше да бъде Швейцария на Балканите...

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?