ЦРУ в таен доклад: Саудитският принц одобрил убийството на Хашоги

Разсекретен доклад на американското разузнаване обвинява престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд, че одобрил операция за „залавяне или убиване“ на саудитския журналист Джамал Хашоги през 2018 г.

„Ние констатирахме, че престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамад бин Салман е одобрил операция в Истанбул за залавяне или убийство на саудитския журналист Джамал Хашоги“, се казва в доклада, публикуван от кабинета на директора на националното разузнаване. 

Докладът на разузнаването, публикуван снощи от администрацията на Байдън, е бил приключен през седмиците и месеците непосредствено след изчезването на Хашоги, но е бил прикрит от тогавашния президент Доналд Тръмп. Според книгата „Ярост“ на известния журналист Боб Удуърд  Тръмп се похвали с ролята си в предотвратяване на американските репресии срещу принца.  "Спасих му задника!", заявил той.

Джо Байдън е разговарял със саудитския крал Салман, баща на престолонаследника, преди публикуването на доклада на разузнаването и се очаква да го е запознал с подробностите. 

Оповестяването на доклада се разглежда като необикновено порицание на амбициозния 35-годишен престолонаследник и вероятно щеше да даде тон на отношенията на новата администрация в САЩ със страна, която Байдън критикува, но която Белият дом също разглежда като стратегически партньор.

Разговорът между Байдън и краля дойде по-късно от обичайното, въпреки че резюмето на Белия дом на разговора казва, че те са обсъдили дългогодишното партньорство. Държавната саудитска агенция за пресата на кралството също не спомена нищо за убийството на Хашоги в своя доклад за разговора, а по-скоро се фокусира върху регионални проблеми като Иран и продължаващата война в Йемен.

Саудитска Арабия отрече престолонаследника да е замесен в смъртта на Хашоги.

Хашоги, е политически анализатор във в-к Ващингтон пост, който е гражданин на Саудитска Арабия, но живее в САЩ. Той беше убит в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул през октомври 2018 г. докато си ореждаше документи за сватба с туркиня. Редица висши саудитски служители бяха арестувани във връзка със случая.

Прокуратурата на Саудитска Арабия миналия септември издаде окончателни присъди срещу осем осъдени за убийството на Хашоги, петима бяха осъдени на 20 години затвор, а трима осъдени на седем до десет години затвор. 

Междувременно арабски активисти в изгнание приветстваха доклада на ЦРУ.

Говорителят на опозиционната партия на Националното събрание (NAAS) Мадауи ал Рашид заяви на онлайн пресконференция, че истинските виновници за убийството трябва да бъдат изправени пред съда, за да се предотвратят подобни престъпления.

„Ние сме против санкции, които могат да засегнат или застрашат интересите на народа на Саудитска Арабия и смятаме, че целенасочени санкции срещу лица, замесени в нарушения на правата на човека, са важни“, каза групата, цитирана от турския в-к Йени Шафак. 

Активистите насърчиха САЩ да работят със саудитските институции „за зачитане на правата на човека, свободата на изразяване, върховенството на закона и пътя за демократичен преход“.

„Фиктивният процес, проведен в Саудитска Арабия срещу шепа замесени служители, не постигна никаква справедливост и разследването не се доближи до организаторите“, се казва в него.

NAAS е създаден от саудитски активисти в изгнание миналата година като политическа партия, „призоваваща за демокрация и зачитане на правата на човека в кралството“.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?