Четири черноморски държави с проект за събиране на „призрачни мрежи тихи убийци“
- 18:45, 23.08.2024
- 4061
- 0
Нарастващото замърсяване в моретата, свръхуловът и особено отпадъците от риболовни мрежи, наречени „мрежи призраци“, застрашават бъдещето на морската екосистема специално за Черно море.
За да се предотвратят „призрачните мрежи“, които причиняват смърт на риба в региона, беше подготвен проект за сътрудничество, подкрепен от ЕС, наречен „Да защитим Черно море от тихите убийци“, включващ университети от Румъния, България, Турция и Грузия.
Проектът, който ще продължи 18 месеца, има за цел да открие и картографира наличието на призрачни мрежи на избрани брегове и да събере 8 тона мрежи от морето.
Докато повишаването на температурата на морската вода в района на Източното Черноморие през последните години се отрази негативно на много видове риби, особено на хамсията, така наречените „мрежи призраци“, скъсани от мрежите, хвърлени в морето от рибари, също заплашват бъдещето на морската екосистема.
В рамките на подкрепяния от ЕС проект за трансгранично сътрудничество, учени и академици започнаха проучване на терена.
Проектът разполага с бюджет от 480 хиляди евро, като Румънската страна е лидер, а България, Турция и Грузия са научни партньори.
Целта е да се изгради научен план за спасяването на Черно море от тези неволно хвърлени или изоставени мрежи. Защото те са дълги стотици метри, тежат тонове и покриват огромни площи от дъното на Черно море. Те наистина представляват огромна опасност за морската екосистема.