4020

Британският премиер отказва подаръци дрехи

Британският министър-председател Киър Стармър повече няма да приема подаръци дрехи.

Това съобщи неговият офис в отговор на нарастващото напрежение от политическите му опоненти, които го обвиняват в лицемерие, предаде АФП.

Въпреки че подаръците са били декларирани и не нарушават парламентарните правила, скандалът избухна, когато неговото правителство настояваше британците да приемат краткосрочна финансова „болка в името на дългосрочни ползи“.

Най-противоречивото е, че лейбъристите планират да намалят плащанията за гориво през зимата, оставяйки милиони пенсионери в по-неблагоприятно положение с около 300 паунда (почти 400 долара).

Мярката беше посрещната от широка опозиция в собствената му лявоцентристка партия.

Стармър беше изправен пред въпроси, след като разследване на телевизионната компания Sky News и новинарския уебсайт Tortoise Media разкри, че е получил подаръци на стойност повече от 100 000 паунда от декември 2019 г. насам.

Те включваха покани за футболни мачове, струващи повече от 40 000 паунда, билети за концерти, настаняване и облекло.

Дарителят на лейбъристите Уахид Али, медиен предприемач и член на Камарата на лордовете, му е подарил дрехи за работа на стойност от 16 200 паунда, както и няколко чифта очила.

Стармър потвърди и че съпругата му Виктория, която наскоро посети Седмицата на модата в Лондон, е приела дрехи на стойност от 5000 паунда от Alli. Това не фигурира в регистъра на подаръците на премиера.

След дни на нарастващи критики Даунинг стрийт съобщи вечерта на 20 септември, че Стармър, заместникът му Анджела Рейнър и финансовият министър Рейчъл Рийвс повече няма да приемат подарените им дрехи.

Според „Файненшъл таймс“ и Рейнър, и Рийвс са получили такива подаръци.

Депутатът Кеми Баденох, претендент за лидер на опозиционните консерватори, обвини Стармър в „лицемерие“ по този въпрос.

Скандалът се разрази преди годишната конференция на Лейбъристката партия, която ще бъде открита на 29 септември.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?