46

Борят с бактерии опасната "слуз", нахлула в Мраморно и Черно море

Все още стои заплахата, създадена през последните години върху околната среда от явлението морска слуз. Това разкри теренно проучване на замърсяването в Мраморно и в някой райони на Черно море около Босфора. Повърхността на морето вече е чиста благодарение на продължаващите механични усилия, но заплахата все още не е отминала.

АА

Тази година с настъпването на пролетта беше открита отново „кремообразна“ слуз по бреговете на северозападната турска провинция Текирдаг, квартал Фенербахче в Истанбул и кварталите Муданя, Гемлик и Ердек в Бурса.

Проучване отново изведе на хоризонта необходимостта от справяне с проблема със замърсяването, което се превърна в сериозна грижа за околната среда в района.

Специалисти изследвафа над 200 станции и 450 различни точки в морето и констатираха, че наличието на морска слуз продължава да бъде заплаха, тъй като желеобразният слой тиня си проправи път към дъното, въпреки че е бил изчистен от повърхността, каза Левент Артуз, хидробиолог, ръководещ проекта.

„Слузта под морското ниво все още съществува, но формата му е различна. Бактериологично малка част от него се разлага по естествен път. Но много е важно какви бактерии ще бъдат използвани, за да бъдат разрушена такава голяма маса.“, каза Артуз.

Учени от Истанбулския университет намериха решение за ограничаването на проблема със слуз в Мраморно и Черно море със смес, получена от полезни бактерии.

АА

С появата на морска слюнка (слуз) в Мраморно море от време на време от 2021 г. насам Министерството на околната среда, урбанизацията и изменението на климата в Анкара, стартира обширна „мобилизация за почистване“ в целия регион. Учените също запретнаха ръкави, за да намерят решение със създадения специално за проблема " Научно-техническия комитет по слузта".

Факултетът по водни науки на Истанбулския университет успя да унищожи слузта, наричана още "морски сополи" без да навреди на околната среда, със смес, получена от полезни морски бактерии.

Проф. д-р Гюлшен Алтуг, член на факултета в катедрата по морска биология на Истанбулския университет заяви, че хората трябва да възприемат слузта като алергична реакция на морето към нарастващото органично натоварване и замърсители. "Бактериите, които ще бъдат решение на екологичния проблем, и които учените са подбрали за пречистване на замърсените води, могат да бъдат бъдат асоциирани с естествените добавки, които се предлагат за хора с намалена имунна система“, заключи Алтуг.

Според експерти необичайните увеличения на температурите на морската повърхност в резултат на изменението на климата, изчерпването на кислорода и увеличения риболов са сред основните причини за прекомерната слуз, освен замърсяването.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?