Борисов и Заев обсъждат казуса с македонския език догодина

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев обяви, че в началото на януари догодина ще се срещне с българския премиер Бойко Борисов, за да разговарят по въпроса за съществуването на македонски език, както каза, открито и приятелски, а не да се спори кой какво е казал първи, съобщава Радио Свободна Европа. 

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски на свой ред поиска парламентът в Скопие да приеме резолюция за защита и потвърждаване на спецификата на македонския език, допълва РСЕ.

Заев каза, че е недопустимо през 21 век да говорим за езика, за въпросите на идентичността, тъй като, както подчерта, това са приключени въпроси.

"Ние сме приятелски страни и такива несъзвучни тонове са недопустими когато през 21 век говорим за идентичност, изцяло вписана във всички анали, във всички документи и във всички международни организации. Бях аплодиран и от българските депутати, когато говорех на македонски език в Европейския парламент", каза Заев.

Мицкоски на свой ред отново излезе с инициативата от преди няколко месеца македонското Собрание да приеме с консенсус обща резолюция за защита и потвърждаване на спецификата и автентичността на македонския език.

"Впрочем тази резолюция няма да означава никаква претенция, а потвърждение на нашето /становище/ и изпращане на политическо послание, че като държава ние все пак имаме гръбнак и свой език, различен от всички други, по който се разпознаваме и се различаваме от останалите. За такава резолюция би било добре да се произнесе и Зоран Заев и се надявам, че този път няма да се двоуми и да мълчи", пише Мицкоски в профила си във Фейсбук, цитиран от РСЕ.

Припомняме, че Събранието на Македонската академия на науките и изкуствата (МАНИ) прие "Харта за македонския език", в която са конструирани исторически и езикови аргументи в защита на официалния книжовен език на Република Северна Македония като отделен самостоятелен език с континуитет и генеалогия, определян в Скопие като "македонски".

На това БАН отговори, че изразената в Хартата позиция е невярна и неприемлива, вредяща на отношенията между двете съседни страни. В този смисъл и позицията на БАН остава единодушна и непроменена - официалният език в Република Северна Македония е писмено-регионална норма на българския език, категорична е БАН.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?