1553

Борис Джонсън посреща премиера Янев в Глазгоу

Министър-председателят Стефан Янев ще участва в Световната среща на лидерите в рамките на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата. Глобалният форум ще се проведе на 1 и 2 ноември в гр. Глазгоу, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, съобщава правителствената служба.

Премиерът Янев и другите участници в Световната среща на лидерите ще бъдат посрещнати в Конгресния център в Глазгоу от  министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В рамките на двата дни ще се състои пленарната сесия на държавните и правителствени ръководители, като българският министър-председател ще направи изказване във втория ден на лидерската среща. 

С участието на министър-председателя Стефан Янев на глобалния форум в Глазгоу България дава ясен знак, че в условията на световната криза, причинена от пандемията и непрекъснато повишаващите се цени на енергията, нашата страна изпълнява стриктно Парижкото споразумение. Нещо повече – като държава член на Европейския съюз България работи за изпълнението на амбициозните европейски колективни цели за намаление на емисиите на парникови газове и за постигане на климатична неутралност.

В рамките на Световната среща на лидерите премиерът Янев ще открои усилията, които България полага за осъществяване на плавен, справедлив и съвместим с икономиката ни зелен преход, в условията на световна здравна и икономическа криза. Министър-председателят Стефан Янев ще акцентира също върху Националния план за възстановяване и устойчивост, представляващ новата пътна карта за декарбонизация на българската индустрия, за развитие и растеж на икономиката като част от устойчива и съхранена околна среда. 

Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата е висшият орган на Конвенцията и се провежда в края на всяка календарна година. Тазгодишната 26-а Конференция, която се председателства на ротационен принцип от Обединеното кралство, се определя като важна за международните преговори по климата. Очаква се световните лидери да обявят по-амбициозни национално определени приноси и да обединят усилията си за борба с изменението на климата в безпрецедентни условия на световна пандемия и зачестяващи екстремни климатични явления.

Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата и Парижкото споразумение са основните международни споразумения, които на глобално ниво поставят цели и обединяват усилията на всички държави за справяне с изменението на климата. Конференцията на страните е висшият орган на Конвенцията и представлява най-големият международен преговорен процес.

Всички държави, които са страни по Конвенцията и по Парижкото споразумение, участват във вземането  на решения, необходими за насърчаване на ефективното прилагане на Конвенцията и Парижкото споразумение и постигането на целите им, включително институционални и административни договорености. Като държава-членка на ЕС България не преговаря самостоятелно в рамките на международните преговори по климата, а те се водят от името на ЕС като регионална организация. България и останалите държави членки разработват съвместна позиция на ЕС за преговорите.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Иносказано

Иносказано

31.10.2021 | 15:10

Дъл чифута Боби не иска с леко дипломатично намигване посрещайки го в Глазгоу да му каже че ние сме провинция някаква на чифутите като Шотландия Ама кой се сети за превода дипломатически Едни горди Шотландци са под пантофите на Бабата та едни тъмни Балкански субекти ли ще им се опъват да ги боцкат Темата е боцкане Всякакво

Отговори
0 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?