Бойно поле: Трупове и ранени в центъра на Кайро (обзор)

Египет е пред гражданска война

Кризата в Египет се задълбочава, сблъсъците вземат нови жертви въпреки намесата на армията, напрежението в столицата ескалира. Най-малко петима души бяха убити, след като поддръжници на президента Хосни Мубарак откриха стрелба на площад "Тахрир" в Кайро. Стотици са ранени. Десетият ден от протестите срещу режима на Хосни Мубарак започна с интензивна стрелба на централния площад в Кайро и поне петима загинали. Започналите в сряда следобед сблъсъци между противници и привърженици на президента продължиха и през нощта, като от време на време се чуваха изстрели, а нощното небе се осветяваше от хвърлените запалителни коктейли и избухналите пожари на площада.

Престрелката продължи и на сутринта, когато група въоръжени лица се появили на площада и открили огън по хората по време на сутрешната им молитва. Според повечето версии стрелците били привърженици на Хосни Мубарак. Някои предполагат, че по протестиращите може да са стреляли избягали затворници. Египетската армия обгради площада с танкове, за да запази реда, но военните не са се намесили при новата стрелба. Армия е започнала да арестува хора след случая на централния площад "Тахрир" в Кайро. Египетската армия отново препоръча на жителите на Кайро да си останат по домовете, за да избегнат кървавите сблъсъци.

Поддръжници на президента Хосни Мубарак пробиха буферната зона, създадена от армията на централния площад "Тахрир" в Кайро, за да замерят с камъни протестиращите срещу правителството. По-късно военните отблъснаха поддръжници на Мубарак от противниците му при продължаващите си усилия да отдели враждуващите лагери. Очевидец съобщи пред Ройтерс, че е видял танк на армията да се прицелва към поддръжниците на Мубарак, които хвърляха камъни срещу протестиращите. След това танкът продължил към поддръжниците на президента, придружен от войници, които ги разчистили от позицията им.

Египетското правителство отрече, че има роля в мобилизирането на поддръжници на президента Хосни Мубарак срещу антиправителствените протестиращи на площад Тахрир в Кайро и заяви, че ще разследва кой стои зад насилието.

В ефира на националната египетска телевизия премиерът на Египет Ахмед Шафик се извини за безредиците и заяви, че актовете на насилие ще бъдат разследвани.

От началото на сблъсъците досега са убити най-малко 145 души, а според върховния комисар на ООН за човешките права Наванетем Пилай броят на загиналите може да наближава 300 души. "Това място много скоро ще се превърне в кланица, ако армията не се намеси", коментира пред Ройтерс демонстрантът Ахмед Махер, който видял привърженици на Мубарак, въоръжени с ятагани и ножове. Подобно на столицата Кайро курортът Хургада се е превърнал в арена на сблъсъци. Група чешки туристи са се спасили с бягство от разярена тълпа в египетския курорт. Двама от тях са се отървали като по чудо от побой, съобщи водещ от чешко радио. "Почивката им се превърнала в ад. Туристите вече могат да се почувстват в относителна безопасност, докато са в хотела, но извън него хаосът се засилва", добави той.

 

 БГ журналисти арестувани в Египет

Журналисти от ТВ7 са били арестувани за 40 минути в Египет, тъй като се намирали в непосредствена близост до най-размирната зона в Кайро - площад "Тахрир", съобщиха от медията. Специалните пратеници на телевизията - репортерът Иван Филчев и операторът Огнян Кръстев, останаха без камера, след като тя им бе конфискувана на летището в Кайро.  "Обстановката е изключително променлива, определено се усеща агресия към чуждестранните медии", разказа Иван Филчев. Комитетът за защита на журналистите съобщи, че чуждестранни и египетски репортери са били нападнати при ожесточените сблъсъци в Кайро при опит на властите за "явна цензура" и сплашване. "Египетското правителство използва стратегия за елиминиране на очевидците на действията си", заяви Мохамед Абдел Дайем, координатор за Близкия изток и Северна Африка от базираната в Ню Йорк организация.

 

Кланът Мубарак = $60 млрд.

Кланът Мубарак е семейство, което струва 60 милиарда долара, пише индийският в. "Ню индиън експрес".

Не само твърдата ръка, с която Хосни Мубарак управлява цели 30 години, му е помогнала да се сдобие с прякора Фараона. Той го дължи и на натрупаното лично богатство, както и на имуществото на древните египетски владетели, което е успял да присвои.

Оценките за имуществото на Мубарак са за 31.8 милиарда долара. Само личните му спестявания възлизат на 40 милиарда долара.

Състоянието на Мубарак е съставено от пари в брой, акции, недвижими имоти в различни страни, предимно в САЩ, две яхти за 60 милиона евро. Парите в брой, както и акциите пък са разпределени в американски, германски, британски, швейцарски, шотландски, испански и дубайски банки.

Компанията за недвижими имоти на Мубарак - Алаа Мубарак, разполага с имоти в Лос Анджелис, Вашингтон, Ню Йорк и Лондон. Богатството на президента, както изглежда, е натрупано и от комисиони от сделки с оръжия и с недвижими имоти в Кайро и в туристическите зони като Хургада и Шарм ел Шейх, допълва изданието.

Синът на Мубарак - Гамал, до неотдавна сочен за негов приемник на президентския пост, също е натрупал богатство за около 17 милиарда долара, съхранявани в банки в Швейцария, Германия, САЩ, Великобритания и вложени в различни инвестиционни фондове.

Първата дама на Египет - Сюзан, наполовина англичанка, наполовина ирландка, влезе в елитния клуб на световните милиардери още около 2000 г., когато авоари на нейно име са били преразпределени между американски банки, банки в различни европейски столици и в Дубай. Депозитите и инвестициите на първата дама се оценяват между 3 и 5 милиарда долара.

 

ВЕРИЖНА РЕАКЦИЯ

 Сирия

В социалните мрежи Фейсбук и Туитър се появиха първите призиви за протести в Сирия. Авторите на призивите предлагат в цялата страна в петък и събота да се проведат "дни на гнева", а някои са готови да излязат на протест още днес пред сградата на парламента в Дамаск. Социалната мрежа Фейсбук е забранена в Сирия, което прави доста трудно организирането на протести. Досега над 2500 души са се присъединили към призива. Самият Асад изпревари анонимните организатори на митингите и обяви, че се готви да проведе важни политически и икономически реформи.

 Йемен

Над 20 000 йеменци излязоха на улиците в Сана в "Деня на гнева", за да поискат смяна на правителството. На фона за обществените протести, обхващащи арабския свят, президентът на страната Али Абдулах Салех вече заяви, че няма да се кандидатира за нов президентски мандат. Това означава, че тридесетгодишното му управление ще приключи след края на мандата му през 2013 г. Салех обеща още да не предава властта на сина си. Въпреки обещанието обаче противници на правителството организираха в близост до университета в столицата голямо протестно множество. Повече от половината от 23-милионното население на Йемен живее с 2 долара на ден, а една трета страдат от хронично недохранване. Освен огромната безработица, основните проблеми на страната са намаляването на петролните и водните запаси.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?