Битката за Триполи започна

Силите, верни на Муамар Кадафи, откриха огън срещу мирен протест в Триполи, съобщава се за най-малко 5 жертви. Митингът започна в няколко квартала на столицата след петъчните молитви, а боевете продължиха и през нощта За да помогнат на сънародниците си и да свалят от власт полковник Кадафи хиляди жители на вече свободните източни градове потеглиха на „едномилионно шествие" до Триполи. В същото време войските на диктатора се готвят за последната битка в казармата „Баб ал Азизия", голям и солидно укрепен комплекс край столицата.

При боевете в град Ал-Зауия, който е на 60 километра от Триполи са убити 23 души, а 44 са ранени. Заради безразборната стрелба много от ранените не могат да се доберат до болниците. В Бенгази пък липсват достатъчно медикаменти и ранените лежат в "Болница на мъчениците". За десет дни в нея са лекувани над 500 души. По неофициални данни бунта в страната, започнал на 15 февруари, вече е коствали живота на около 2000 човека. Междувременно вчера бившият либийски правосъден министър предупреди, че Кадафи може да използва биологични и химически оръжия „ако бъде притиснат". Смята, че диктатора разполага с 9,5 тона иприт.
В същото време синът на полковника Сейф ал Ислам заяви, че семейството му „ще живее и ще умре в Либия". Запитан за резервния план на семейството му той заяви: План „А" е да живеем и да умрем в Либия, План „В" също е да живеем и да умрем в Либия, План „C" е да живеем и да умрем в Либия. Евентуалното изгнание на Муамар Кадафи и близките му е под въпрос и защото Швейцария, Англи други държави заявиха, че ще конфискуват до дни активи на либийския лидер, чието състояние се оценява на 32 милиарда долара. Междувременно националната либийска телевизия съобщи, че всяко семейство в страната ще получи помощи за по 400 долара, а заплатите на работниците от някои сектори ще бъдат увеличени със 150%, заради инфлацията. През мобилната мрежа пък се изпращат СМС-и, че протестите са забранени.

Продължава евакуацията на чуждестранни граждани от Либия, която на места се затруднява от силни ветрове и морски бури. 22 българи са се качили на турския кораб, който ще отпътува от Бенгази до Мармарис. Група нашенци успешно е преминала пеша от Либия към границата с Египет и е на път за Кайро. 10 българи бяха изведени от Либия с румънски самолет в четвъртък през нощта. Около 3600 граждани на държави от ЕС обаче остават блокирани в размирната държава. Рим дори подготвя военна операция, за да евакуира италианци, блокирани без храна в югоизточната част на Либия. САЩ също обмислят използването на военна сила срещу джамахирията като санкция. Говорителят на Белия дом Джей Карни заяви, че в момента се разглеждат всички възможни сценарии. Дискусиите за мерки на ООН, обаче, засега се фокусират върху евентуално въвеждане на зона, забранена за полети над Либия и налагането на икономически санкции. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен свика извънредно заседание на Съвета на НАТО, за да обсъди ситуацията в Либия.

ПРЕДАТЕЛИ

Един от синовете на либийския лидер Сейф ал Араб Кадафи се е присъединил към опозицията. Това съобщи вчера иранската телевизия Прес ТВ. Според медията наследникът на полковника, на който отговарял за лоялността на силовите звена и предотвратяването на дезертьорството, предал баща си и се присъединил към протестиращите в Бенгази на 24 февруари. Според Сейф ал Араб неговия отец обмислял възможността да се самоубие или да избяга в Южна Америка, ако съществува неминуема заплаха да бъде свален от власт. Новината за предателството на младия Кадафи обаче не е потвърдена от други източници, пише Lenta.ru.

Това обаче не е първата подобна новина. Дъщерята на диктатора - Аиша, опита преди ден да избяга в Малта. Летищните власти във Валета обаче не разрешили на самолета и да кацне, въпреки съобщенията на пилотите, че горивото им свършва, и те били принудени да се върнат обратно в Либия. Самата Аиша по-късно отрече информацията. За съпругата на диктатора пък бе съобщено, че била във Виена, когато избухнал бунтът в Джамахирията. Щом научила за революцията Сафия Кадафи се качила на самолета с цялата си свита и отлетяла най-вероятно към Дубай. Братовчедът и близък съратник на полковника Ахмед Кадаф ад Дам пък намери убежище в Кайро. От египетската столица той заклейми жестокостта, с която либийските власти потъпкват протестите на опозицията.

В същото време в Либия и из мисиите й в чужбина продължават да валят оставки на представители на официалната власт, които застават на страната на бунта. Главният прокурор на страната Абдулрахман ал Абар обяви, че подава оставка и се присъедини „към волята на либийския народ". По- рано своята подкрепа за опозицията обявиха и либийските министри на вътрешните работи и правосъдието. Военни групи също минават на страната на бунта. Посланиците на Либия във Франция и в ЮНЕСКО пък подадоха оставка, след като демонстранти окупира сградата на либийското посолство в Париж.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
AZ

AZ

26.02.2011 | 10:51

ЗАЩО УЧЕНИТЕ ЛИБИЙЦИ ОТ РАЗЛИЧНИТЕ МИСИЙ НА ЛИБИЯ ПО СВЕТА ,ЗАСТАВАТ НА СТРАНАТА НА БУНТОВНИЦИТЕ-ПЛАТЕНИ КЛАКЬОРИ,ЯВНО СА НА ЯСНО С УСПЕШНОТО ПРИКЛЮЧВАНЕ НА АНТИАРАБСКИЯТ ЗАГОВОР,А БЪДЕЩАТА ЛЪЖЕДЕМОКРАТИЧНА ПРОМЯНА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОГЛАВЕНА,А ЗАЩО НЕ ОТ НЯКОЙ ОТ ТЕЗИ ПОДДРЪЖНИЦИ,КОИТО ЩЕ ОГЛАВЯТ И НОВИТЕ ПАРТИЙ,КОИТО ЩЕ БЪДАТ СЪЗДАДЕНИ,А НАРОДА ОЩЕ ПО-ОНЕПРАВДАН И БЕДЕН.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?