Белугата Хвалдимир, обявена за руски шпионин: Преминала е военно обучение?
- 10:50, 14.11.2024
- 10:59, 14.11.2024
- 352
- 0
Когато беше забелязан за първи път, морските биолози в Норвегия установиха, че „Хвалдимир“ носи изкуствен колан, подходящ за монтиране на камера
Белугата, известна като „Хвалдимир“, която преди пет години привлече международно внимание, след като беше заподозряна в шпионаж за Русия, най-вероятно е преминала „военно обучение“.
Китообразният, който е кръстен с игра на думи от норвежката дума за кит „hval“ и името на руския президент Владимир Путин, бе открит край бреговете на северния норвежки регион Финмарк през 2019 г.
Когато беше забелязан за първи път, морските биолози в Норвегия установиха, че „Хвалдимир“ носи изкуствен колан, подходящ за монтиране на камера, с надпис „Оборудване Санкт Петербург“. Това породи съмнения за евентуална връзка с руските военни. Белугата беше открита мъртва през септември тази година, но следите от този странен случай продължават да разпалват интереса на експертите.
Обучение или мит?
Д-р Олга Шпак, руски морски биолог, заяви пред Би Би Си, че „Хвалдимир“ е бил обучаван от руските военни да охранява база в Северния полярен кръг. Според нея китът е избягал поради „хулигански“ инстинкти, като отказал да изпълнява задачите, поставени му от военните.
Докато Русия не потвърждава официално дали китът е част от военен проект, д-р Шпак, която познава условията и практиките за обучение на морски бозайници в Русия, е убедена, че китът е бил част от такъв проект. Нейните заключения се базират на разговори с руски колеги и личен опит в изследването на морските бозайници в региона.
„Тайните на шпионския кит“ – документален филм за мистериозната история на Хвалдимир
Историята на „Хвалдимир“ е разгледана в документалния филм на Би Би Си „Тайните на шпионския кит“, който предлага поглед към практиките на военно обучение на морски бозайници и обсъжда възможностите за употребата им за военни цели. Филмът повдига въпроси за етичните аспекти на подобни практики, както и за това доколко животни като белугата могат да бъдат използвани като „шпиони“ в реалността.