3906

Бедствено положение: Полша със спешни мерки заради опустошителните наводнения ВИДЕО

Около 2600 души бяха евакуирани през нощта, съобщи тази сутрин полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш

 

Полското правителство обяви днес бедствено положение - правна мярка, целяща да направи по-ефикасна правителствената подкрепа за регионите в южната част на страната, засегнати от наводнения, предаде полската новинарска агенция ПАП и БТА.

 

Кабинетът проведе извънредно заседание в тази сутрин, за да обсъди подробностите по планираната наредба.

Бедственото положение ще засегне части на югозападното Долношльонско и Ополско и Шльонско воеводство на юг според указа, влязъл в сила този следобед след обнародване в Държавен вестник. То ще остане в сила до 16 октомври.

 

„Всеки ден ще сме готови да го разширим в други воеводства или общини, ако приемем, че бедственото положение ще помогне на защитните и спасителни дейности“, заяви премиерът Доналд Туск.

Указът позволяват следните ограничения на човешките и граждански права и свободи: задължение за освобождаване или осигуряване на помещения, заповеди за евакуация, заповеди или забрана да се остава на определено място и ограничаване на определени начини за придвижване.

Южната част на Полша пострада от опустошителни наводнения през почивните дни, които нанесоха щети на домове, мостове, пътища и друга инфраструктура.

Около 2600 души бяха евакуирани през нощта, съобщи тази сутрин полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш.

Пожарната служба, полицията и армията участват в спасителните операции в пострадалите райони.

Полската Национална хидрологична и метеорологична служба съобщи тази сутрин, че 92 хидроложки станции в страната са обявили тревога, докато 34 са издали предупреждения.

Яцек Добржински, говорител на МВР, каза пред медиите днес, че наводненията са довели до смъртни случаи.

„До момента имаме информация за четирима загинали, но не искам да обобщавам, че наводненията са причината за всичките тези смъртни случаи“, заяви той.  

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?