71

Бърз и яростен: Тръмп обяви война за Белия дом

Доналд Тръмп обяви на 15 ноември кандидатурата си за Белия дом на изборите през 2024 година. "За да направя Америка отново велика и славна, обявявам кандидатурата си за президент на Съединените щати", заяви Тръмп пред неколкостотин свои привърженици в курорта Мар-а-Лаго в Палм Бийч, Флорида, който е негова собственост, пише standartnews.com.

Тръмп обаче се включва в надпреварата в момент когато е уязвим. Той далеч не е безспорен лидер в Републиканската партия, а на кандидатурата му по обясними за тях причини се подсмихват и демократите. Дали Тръмп е изпята песен ще стане ясно през следващите две години, в които той със сигурност ще поднесе на американската публика огромна порция политическа екстравагантност.

Важността на момента
Тръмп обяви кандидатурата си само седмица след приличното, но далеч под очакванията представяне на републиканците на междинните избори в Конгреса и това ще принуди партията да реши дали да прегърне кандидат, чийто отказ да приеме поражението през 2020 г. доведе американската демокрация до ръба на пропастта, коментира Асошиейтед прес.

Решението на Тръмп проправя пътя за потенциален реванш с Байдън, който заяви, че възнамерява да се кандидатира за преизбиране въпреки опасенията на някои членове на партията му относно възрастта му и ниския рейтинг. Тръмп и Байдън вече бяха най-възрастните кандидати за президент в историята, когато се кандидатираха през 2020 г. Сега Тръмп е на 76 години, а Байдън скоро ще навърши 80.

Губеща фигура
Политическите коментатори са единодушни, че Доналд Тръмп е една от губещите фигури на междинните избори. Според анализатори 8 ноември е бил мрачен ден за Тръмп, не само защото подкрепяни от него кандидати, като известния и у нас д-р Оз в Пенсилвания, загубиха надпреварата за ключови постове. Изданието "Дъ Хил" смята, че резултатите от вота са и осъдителна присъда за неговото цялостно влияние върху посоката, в която се движи партията, а и за самата оценка за републиканците.

Тръмпизмът имаше много лош ден на 8 ноември. Надеждата на Тръмп да обяви кандидатурата си, понесен от устрема на "червената вълна" от републикански победи, не се оправда. В крайна сметка бившият президент спази думата си на 15 ноември да направи "много специално изявление" и очаквано обяви началото на войната за Белия дом на изборите през 2024 година. Успоредно с това внушителната победа на съпартиеца му Рон ДеСантис, получил с лекота втори мандат, вече беше доразвалила настроението на бившия държавен глава, който вероятно се чувства застрашен от губернатора на щата Флорида за получаване на републиканската номинация.

Вълничката
В деня след междинните избори в. "Вашингтон таймс" написа, че Тръмп се превръща в политическа "боксова круша" заради разочароващото представяне на републиканците. Вестникът иронично отбелязва, че името на новата игра е "Обвинете Тръмп", след като обещаваната "червена републиканска вълна" се оказа само вълничка.

На фона на все по-настоятелните въпроси дали Тръмп е достатъчно жизнеспособен да се кандидатира през 2024 г., Кейлъб Хъл - стратег по комуникациите на републиканците - твърди, че партията се нуждае от "основен ремонт". Хъл писа в "Туитър", че Тръмп е заложил на куп калпави кандидати и "всички го знаехме". Нямаме друг избор, освен да продължим напред, обобщава Хъл. Той признава, че "всичко беше на наша страна, но пропуснахме целта".

Десантис е новият лидер на партията, а не 76-годишният мъж, казва експертът, цитиран от изданието. "От последните избори насам не спирам да повтарям: глупаво е да убеждаваш електоралната си база, че гласът им няма да има значение, защото ще бъде откраднат", е оценката на Хъл за Доналд Тръмп.

Успехът не е невъзможен
През 2016 г. Тръмп и малка група негови сътрудници се противопоставиха на естаблишмънта и победиха много по-добре финансирани и по-опитни съперници, като се възползваха от популистки прийоми, включително шокиращи изявления, с които да привлекат вниманието на медиите и публиката.

Тръмп се върна към тази мрачна риторика в речта си на 15 ноември, рисувайки страната под управлението на президента Джо Байдън с апокалиптични термини, описвайки "напоени с кръв улици" в "градове помийни ями" и "нашествие" на границата и спечели аплодисменти, тъй като се зарече да настоява за смъртно наказание за осъдени за продажба на наркотици.

Тръмп обаче не се заигра много с изборите през 2020 г., избягвайки крайните теории на конспирацията, които често доминират в неговите митинги. Все пак речта му включваше множество преувеличения и отклонения, тъй като той се представи като "жертва" на своенравни прокурори и на "гнилостта и корупцията на Вашингтон".

Докато Тръмп говореше пред тълпа от няколкостотин души, липсваха много дългогодишни поддръжници, включително предишни ръководители на кампанията му, близки помощници и даже и дъщеря му Иванка. Тя публикува свои изявление, в което казва, че не планира да участва в кампанията му. "Въпреки че винаги ще обичам и подкрепям баща си, занапред ще го правя извън политическата сцена", написа тя.

Заплахата ДеСантис
Днес много повече републиканци са готови да се опълчат на Тръмп, особено след разочароващите резултати от междинните избори. Човекът, когото те виждат като фигурата, около която да се обединят е току-що спечелилият втори мандат губернатор на Флорида Рон ДеСантис. Самият Тръмп се страхува от ДеСантис щом започна да го заплашва и да иска от него да не се кандидатира за президент през 2024 година.

Си Ен Ен коментира, че нито един от изброените по-горе факти и мнения няма да повлияе на взетото от Доналд Тръмп решение да се бори отново за Белия дом. Кампания ще има. Тръмп живее във фантастичен свят, създаден от него - в който той е героят, който се сражава със силите на злото, за да спаси Америка.

Харизмата на Тръмп
Дали Тръмп ще успее при третия си опит да се върне в Белия дом, зависи от собствената му мотивация да се кандидатира отново. Едно е сигурно - в периода до следващите избори през 2024 г. всичко ще се върти главно около това какво мислят гласоподавателите за Доналд Тръмп. Дали го ненавиждат или го обичат, дали гледат на него като на месианска фигура или като на екзистенциална заплаха за американската демокрация. Дали ще преглътнат още четири години на хаос, ако вярват, че той има благонадежден план за справяне с инфлацията и престъпността.

Дори след натрупалите се загуби на Републиканската партия Тръмп остава най-мощната сила в нея благодарение на лоялността на феновете си. В продължение на години той последователно превъзхожда своите колеги републиканци с голяма преднина в хипотетични директни двубои. И дори извън поста си, той постоянно привлича хиляди на митингите си и остава най-плодотворният набирач на средства в своята партия, докарвайки стотици милиони долари.

Кандидатурата на Тръмп поставя дълбоки въпроси за демократичното бъдеще на Съединените щати. Последните дни от неговото президентство бяха посветени на отчаяни усилия да остане на власт, подкопавайки вековната традиция на мирното й предаване. И през двете години откакто загуби упоритите и безпочвени лъжи на Тръмп за широко разпространени изборни измами подкопаха доверието в политическия процес на Америка. До края на януари 2021 г. около две трети от републиканците твърдяха, че не вярват, че Байдън е законно избран през 2020 година. Приблизително толкова републикански гласоподаватели на междинните избори продължават да поддържат това убеждение.

Какво казва историята
Ако все пак успее да се добере до Белия дом през 2024 г., Тръмп ще бъде едва вторият президент на САЩ в историята, който ще изкара два непоследователни мандата, след победите на демократа Гроувър Кливланд през 1884 г. и 1892 година.

Изданието "Политико" припомня, че Кливланд е президент от 1885 до 1889 г. и след това в периода 1893-1897 г. Кливланд е 22-и и 24-и президент на САЩ  и образът му е увековечен на банкнотата от 1000 долара в емисиите от 1928 до 1946 година.

Преди да влезе в Белия дом, Кливланд е бил шериф в щата Ню Йорк, кмет на град Бъфало в същия щат под лозунга "Обществената служба е обществено доверие" и губернатор на Ню Йорк. Кливланд печели президентския пост с подкрепата не само на съпартийците си, но и на републиканци реформатори, които не одобряват опонента му Джеймс Блайн от щата Мейн. През 1888 г. Кливланд е победен на изборите заради по-малкия брой събрани електорални гласове, въпреки че печели народния вот (подобно на Ал Гор през 2000 г.). Вторият му мандат е съпроводен с тежка икономическа депресия.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Ха ха ха ха

Ха ха ха ха

19.11.2022 | 16:44

Тоя 0лиг0френ се нареди до Путлер!

Отговори
5 3

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?