4232

Балистичните ракети с въздушно изстрелване са бързи, точни и усложняват защитата

Техеран защитава такива цели с "огромно разнообразие" от противовъздушни системи

Ефективното използване на изстрелвани от въздуха балистични ракети от Израел при неговите въздушни удари срещу Иран се очаква да събуди интереса на други места към придобиването на оръжия, които повечето големи сили избягват в полза на крилати ракети и плъзгащи се бомби, пише Ройтерс, цитиран от dnes.bg.

Израелските отбранителни сили казаха, че ударът им на 26 октомври е нокаутирал иранските ракетни фабрики и противовъздушната отбрана в три вълни от удари. Изследователите коментираха, че въз основа на сателитни изображения целите включват сгради, използвани някога в ядрената програма на Иран.

Техеран защитава такива цели с "огромно разнообразие" от противовъздушни системи, каза Джъстин Бронк, експерт по въздушни сили и технологии в лондонския Royal United Services Institute.

Крилатите ракети са по-лесни цели за плътна интегрирана противовъздушна отбрана, отколкото балистичните ракети. Но балистичните ракети често се изстрелват от известни точки за изстрелване и повечето не могат да променят курса по време на полет.

Експерти казват, че високоскоростни, много точни балистични ракети с въздушно изстрелване като Israel Aerospace Industries Rampage заобикалят проблемите, пред които са изправени наземните балистични ракети и изстрелваните от въздуха крилати ракети - оръжия, които използват малки крила, за да летят на големи разстояния и да поддържат височина.

„Основното предимство на ALBM пред ALCM е скоростта за проникване в защитата“, каза Джефри Люис, директор на Програмата за неразпространение на източноазиатски оръжия в Центъра за неразпространение на Джеймс Мартин към Института за международни изследвания Middlebury в Калифорния. „Недостатъкът – точността – изглежда до голяма степен е решен.“

Балистичните ракети с наземно изстрелване, които Иран използва, за да атакува Израел два пъти тази година и, които Украйна и Русия са използвали след инвазията на Русия през 2022 г., са често срещани в арсеналите на много страни. Такива са и крилатите ракети.

Тъй като ALBM се носят от самолети, техните точки за изстрелване са гъвкави, което помага на планиращите стачки.
„Предимството е, че тъй като са изстреляни от въздуха, те могат да дойдат от всяка посока, което усложнява задачата за защита срещу тях“, каза Узи Рубин, старши изследовател в Ерусалимския институт за стратегия и сигурност, един от архитектите на противоракетната отбрана на Израел .

Оръжията не са неуязвими за противовъздушната отбрана.

Много страни, включително Съединените щати и Великобритания, експериментираха с ALBM по време на Студената война. Известно е, че сега само Израел, Русия и Китай разполагат с оръжия.

САЩ тестваха хиперзвукова ALBM, Lockheed Martin AGM-183, но не получиха финансиране за фискалната 2025 година. Тъй като разполага с голям арсенал от крилати ракети и други видове ударни оръжия с голям обсег, Вашингтон иначе проявява малък интерес към ALBM.

Представител на ВВС на САЩ, пожелал анонимност, каза, че ALBM не се използват в операции на ВВС. При тестовете ракетата успя да удари малка цел на сушата, представляваща центъра на масата на разрушител, каза анализаторът. Публично, SM-6 не е предназначен за удари въздух-земя.

Тъй като ALBM са по същество комбинация от насочване, бойни глави и ракетни двигатели, много страни, които разполагат с прецизни оръжия, вече имат способността да ги преследват, каза ръководител на отбранителната индустрия, пожелал анонимност.

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?