3906

Асма Асад - от Пустинната роза до Първата дама на ада

Кремъл отрече развод на Асма Асад със сваления сирийски диктатор

Лондонската красавица гледа към родината, Русия не й допада

Бляскавата светска дама пребори тежка диагноза

Загубиш ли властта, губиш и женската любов. Това са най-честите коментари на новината, че Асма Башар, съпруга на сваления сирийски президент Башар Асад е поискала развод. Новината се появи първо в Jerusalem Post, но после беше подхвана и от други медии.

Според журналистите, 49-годишната половинка на диктатора се е обърнала към руския съд и е поискала специално разрешение да напусне Москва. Сега властите разглеждат молбата й. Според изданието жената ще се върне в родината си във Великобритания –

тя е родена и израснала в Лондон.

През нощта на 8 декември опозиционните групи превзеха Дамаск, а президентът Башар Асад напусна страната със семейството си. Асма Фаваз ал-Асад, родена с фамилното име Ахрас, е първа дама на Сирия от 2000 до 2024 г.

В същия ден руското външно министерство съобщи, че Асад е решил да се откаже от поста държавен глава, „давайки указания за мирно предаване на властта“. По-късно стана известно, че той е пристигнал в Москва с членове на семейството.

Говорителят на Путин отрече развода

Днес Кремъл отхвърли като неверни съобщенията, че Асма е поискала развод и възнамерява да напусне Русия, предаде Ройтерс.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли също съобщенията на турските медии, в които се твърди, че на Башар Асад не е позволено да напуска Москва и че имуществото му е замразено.

Попитан на пресконференция дали това е вярно Песков отвърна: „Не, това не отговаря на истината“.

Расте със сребърна лъжичка в Лондон

Съмненията, че бляскавата светска дама Асма трудно ще остане край провалилия се Башар обаче не спират. Още повече, че тя има много по-добър вариант, отколкото да се крие в Русия. 

Бившата президентша е родена като Асма Фаваз Ахрас на 11 август 1975 г. в Лондон в семейството на Фаваз Ахрас, кардиолог в болницата „Кромуел, и съпругата му Сахар Отри, бивш дипломат, служила като първи секретар в сирийското посолство в Лондон. Родителите й са мюсюлмани сунити и от сирийски произход – от град Хомс.

Израства в Актън, Лондон, където учи в гимназията „Туайфърд Чърч ъф Ингланд“ и по-късно в частното девическо училище „Куинс Колидж“. Завършва с отличие Кралския колеж в Лондон през 1996 г. с бакалавърска степен по компютърни науки.

Завършила е Кралския колеж през 1996 г. с бакалавърска степен по компютърни науки и френска литература.

Заради Башар зарязва обещаваща кариера

Има кариера в инвестиционното банкиране. Асма е работила като икономически анализатор в “Дойчен банк” – в отдела за управление на хедж фондове с клиенти в Европа и Източна Азия. През 1998 г. се присъединява към отдела за инвестиционно банкиране на “Джей Пи Морган и Ко.”, където работи в екип, специализиран в биотехнологични и фармацевтични компании. Планирала е да започне MBA в Харвардския университет, но през декември 2000 г. се омъжва за Башар ал-Асад. Напуска работата си и остава в Сирия, където се раждат трите им деца.

Като първа дама изиграва важна роля в подкрепата на правителствени организации, ангажирани със социални и икономически реформи, спрени след избухването на гражданската война в Сирия.

От Пустинна роза до Първата дама на ада

През февруари 2011 г. списание„Вог“ публикува „Пустинна роза“ ("A Rose in the Desert") – ласкаво представяне на Асма от Джоан Джулиет Бък, която е описана като ориенталистка. В статията се посочва, че Сирия е „място без бомбардировки, размирици или отвличания“ поради интензивното наблюдение на граждани и чужденци от страна на режима на Асад (насилствените изчезвания от сирийското правителство не са обсъждани) и описва семейството на Асад като „диво демократичен“. Изправена пред полемика след публикуването си, статията е премахната от уебсайта на „Вог“ без редакторски коментар същата пролет.[

По-късно „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че семейството на Асад е плащало на вашингтонската фирма за връзки с обществеността „Браун Лойд Джеймс“ 5000 долара на месец, за да действа като връзка между списанието и първата дама. 

В друга статия в „Дейли Телеграф“ от август 2012 г. Бък остро критикува Асма ал-Асад за това, че се одобрява военните престъпления на режима и я описва като „Първата дама на ада“.

Води тежка битка с рака

На 8 август 2018 г. беше обявено, че Асма Асад е започнала лечение за ранен стадий на рак на гърдата. Година по-късно самата тя заяви публично, че е напълно излекувана.[66]

На 21 май 2024 г. сирийското президентство съобщи, че първата дама е диагностицирана с остра миелоидна левкемия след появата на няколко симптома и клинични признаци, които са я принудили да се въздържа от пряка работа и участие в събития като част от плана за лечение.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?