4232

Археолози откриха странно деформиран череп и огърлица от 820 мъниста на 6000 години

Човешки череп на 6000 години беше открит по време на разкопки в Яссихоюк, разположен в окръг Кахраманмараш, Югоизточна Турция.

Разкопките, подкрепени от Министерството на културата и туризма, продължават в могилата в квартал Танър, ръководени от Елиф Баштюрк, преподавател в университета Ахи Ерван.

Ръководителят на разкопките Баштюрк заяви ппред Анадолската агенция (AA), че Яссихоюк е регион, който е бил важен в историята поради местоположението си. Тя отбеляза, че най-вълнуващите находки в могилата са открити в пластове от праисторически времена.

„Ние открихме неочаквано праисторически слоеве под структури от късната желязна епоха на сравнително високо място в могилата. Тези големи структури са построени терасовидно по време на късната желязна епоха и са премахнали всички слоеве до 4000 г. пр. н. е. Ние идентифицирахме 9 гроба, и се появиха значителни научни данни, като едно от най-важните открития е вид деформация, наречена умишлено оформяне на черепа.

„Открихме, че черепът на индивид е бил променен по време на живота му, като е бил увиван и притискан с две кърпи отгоре и отдолу. Открихме, че погребението е в глинен саркофаг и смятаме, че принадлежи на скелет на дете на около 10-12 години. Това показва, че този индивид е бил специален. Гробната структура е била по-богата от другите, украсена с огърлици, направени от мъниста и кости, което го прави уникална находка. Това вероятно е направено, за да подчертае статуса на този индивид в обществото.

Баштюрк също така спомена, че в друг открит гроб, датиращ от 4000 г. пр. н. е., принадлежал на бебе, са открили огърлица, направена от 820 мъниста.

Тя обясни, че под слоевете, датиращи от 4000 г. пр. н. е., те са започнали да разкриват структури от периода на късния неолит на 6000 години и съобщиха за намирането на череп, заровен под основата на къщата във връзка с култа към предците.

Баштюрк съобщава, че се наблюдават следи от порязвания и остъргване, причинени от режещи инструменти по време на процеса на отделяне на кожата от черепа.

„Имаме различни предпожения, но нашите данни все още не са достатъчни за допълнителни подробности. Срещаме много важни находки от всеки период в Яссихоюк и географското му местоположение доказва, че това наистина е значителна могила“, заключи тя.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?