Апокалипсисът в Сирия: Бебе се роди изпод развалините на сграда, майката издъхна
Жертвите на земетресенията надхвърлиха 8700, спасителите се борят със студа
- 11:45, 08.02.2023
- 12:14, 08.02.2023
- 2334
- 2
Броят на загиналите от мощното земетресение, което удари Турция и Сирия, надхвърли 8700 в сряда, показват официалните данни. Спасителните екипи все още издирват оцелели, хванати в капан в силния студ, съобщи агенция Франс прес.
Информацията е, че до момента 6234 души са загинали в Турция и 2470 в Сирия, което прави общия брой 8704.
Хората останаха на улиците
Трусовете, които буквално сринаха до основи градове и села в граничните зони в Турция и Сирия, принудиха хората да останат по улиците въпреки минусовите температури. Те палят огньове, за да се опитат да се стоплят, в очакване на помощ.
Появиха се някои невероятни истории за чудотворно оцеляване, включително новородено бебе, извадено живо от развалините в Сирия, все още вързано за пъпната връв с майка си.
Бебе се роди в отломките
„Чухме глас, докато копаехме“, каза Халил ал-Сувади, роднина, пред AFP. „Почистихме праха и намерихме бебето с пъпната връв (непокътната). Отрязахме я и братовчед ми отнесе бебето в болницата. За съжаление родилката издъхна под отломките.“ Детето е единственият оцелял от това семейство, живяло в контролирания от бунтовниците град Джиндайрис.
Земетресението с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер удари в понеделник, докато хората спяха, изравнявайки хиляди структури, хващайки в капан неизвестен брой хора, като само в Турция те са над 13,5 милиона.
Цели квартали се срутиха
Цели квартали и редици от сгради се срутиха, оставяйки едни от най-тежките разрушения близо до епицентъра на труса между турските градове Газиантеп и Кахраманмараш.
Разрушението накара турския президент Реджеп Тайип Ердоган да обяви във вторник тримесечно извънредно положение в 10 югоизточни провинции.
Международна помощ
Десетки нации като ЕС, Съединените щати, Китай и държавите от Персийския залив обещаха да помогнат, и екипи за търсене, както и доставки за помощ, започнаха да пристигат със самолети.
Но хората в някои от най-тежко засегнатите райони споделят, че се чувстват така, сякаш са били оставени на произвола на съдбата.
Децата мръзнат от студ
„Не мога да върна брат си от руините. Не мога да си върна племенника. Огледайте се тук. Тук няма държавен служител, за бога“, заяви Али Сагироглу в турския град Кахраманмараш.
„Децата мръзнат“, добави той.
Зимна буря усложни нещастието, като направи много пътища - някои от тях повредени от земетресението - почти непроходими, което доведе до километрични задръствания в някои региони. Към това се добави и огромен конвой от камиони и превозни средства с помощи, прииждащи от четирите края на страната и от чужбина.
Надпревара с времето
Студеният дъжд и сняг са риск както за хората, принудени да напуснат домовете си - намерили убежище в джамии, училища или дори автобусни навеси - така и за оцелелите, заровени под отломки.
„Това е надпревара с времето“, заяви шефът на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус.
„Активирахме мрежата от екипи за спешна медицинска помощ на СЗО, за да осигурим основни здравни грижи за ранените и най-уязвимите“, добави той.
23 милиона могат да бъдат засегнати
Има опасения, че броят на жертвите ще нарасне главоломно, като служители на СЗО изчисляват, че до 20 000 може да са загинали.
СЗО предупреди, че до 23 милиона души може да бъдат засегнати от мощното земетресение и призова нациите да изпратят спешна помощ в зоната на бедствието.
Сирийският червен полумесец призова западните страни да премахнат санкциите и да осигурят помощ, тъй като правителството на президента Башар ал-Асад остава зависим от Запада.
Вашингтон и Европейската комисия заявиха в понеделник, че подкрепяните от тях хуманитарни програми са активирани в отговор на разрушенията в Сирия.
И ЮНЕСКО ще помогне
Културната агенция на ООН ЮНЕСКО също заяви, че е готова да окаже помощ, след като два обекта, включени в нейния списък на световното наследство в Сирия и Турция, претърпяха щети.
Голяма част от засегнатата от земетресението зона на Северна Сирия вече е унищожена от години на война и въздушни бомбардировки от сирийски и руски сили, които разрушиха домове, болници и клиники.
Жителите на опустошения от земетресението град Джандайрис в Северна Сирия с голи ръце и кирки се опитват да спасят оцелели.
„Чуваме гласовете им“
„Цялото ми семейство е там – синовете ми, дъщеря ми, зет ми… Няма кой друг да ги измъкне“, заяви Али Батал. Лицето му е набраздено с кръв, а главата му е увита във вълнен шал срещу суровия студ.
„Чувам гласовете им. Знам, че са живи, но няма кой да ги спаси”, добавя 60-годишният мъж.
Сирийското министерство на здравеопазването съобщи за щети в провинциите Алепо, Латакия, Хама и Тартус, където Русия има военноморско присъствие.
Дори преди трагедията сградите в Алепо, който е предвоенният търговски и културен център на Сирия, често се срутваха поради занемарената инфраструктура.
Затворници от Ислямска държава избягаха
След земетресението затворници в северозападна Сирия се разбунтуваха в затвор, държащ предимно членове на групировката Ислямска държава от Ирак (ИДИЛ). Най-малко 20 избягаха, споделя служител там, пред AFP.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

