3906

Анкара: Статут на страна партньор, предложи БРИКС на Турция

БРИКС предложи на Турция статут на „партньорска страна“, заяви турския министър на търговията Йомер Болат.

През последните месеци Турция, която е членка на НАТО, изрази интерес да се присъедини към групата на нововъзникващите икономики БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Етиопия, Иран, Египет и Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Президентът Реджеп Тайип Ердоган присъства на среща на върха на лидерите на БРИКС, организирана от руския президент Владимир Путин в Казан миналия месец, след като Анкара заяви, че е предприела официални стъпки, за да стане пълноправен член на групата.

Що се отнася до статута на Турция по отношение на членството (БРИКС), те предложиха на Турция статут на партньорско членство“, отбеляза Болат в интервю за частния телевизионен оператор TVNet.

Това е процесът на преход в организационната структура на БРИКС“, уточни той.

"Анкара вижда групата БРИКС като възможност за по-нататъшно икономическо сътрудничество с държавите-членки, а не като алтернатива на своите западни връзки и членството в НАТО", заяви по-рано Ердоган.

Турски официални лица многократно са заявявали, че потенциалното членство в БРИКС няма да повлияе на отговорностите на Турция към западния военен съюз.

Освен пълноправно членство, членовете на БРИКС въведоха в Казан категория "страна партньор", според декларацията, публикувана от БРИКС на 23 октомври.

Болат не уточни дали Анкара е приела предложението.

Официален представител на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) заяви пред Ройтерс този месец, че въпреки че предложението е било обсъдено в Казан, статутът на страна партньор не отговаря на исканията на Турция за членство.

Болат отрече твърденията, че Индия е блокирала пълноправното членство на Турция в БРИКС поради близките връзки на Анкара с Пакистан. „Няма въпрос Индия да наложи вето на нашето членство“, заяви Болат.

Ердоган, който е на власт повече от две десетилетия, се стреми да създаде по-независима външна политика за Турция и да засили нейното глобално влияние.

Страната, членка на НАТО, е разочарована от липсата на напредък в преговорите за членство с Европейския съюз.

БРИКС има за цел да засили гласа на големите нововъзникващи икономики, за да противодейства на това, което смята за ръководен от Запада глобален ред. Членовете-учредители призоваха за реформиране на международни институции като ООН, Международния валутен фонд и Световната банка.

Страните членки представляват малко под половината от световното население и около една трета от световния брутен вътрешен продукт.

Като "платформа" той не налага обвързващи икономически задължения на членовете, както прави ЕС, на чиято врата Анкара чука от 1999 г.

Ако бъде приета в БРИКС, Турция ще бъде първата членка на НАТО, която се присъедини към алианса, който се възприема като противотежест на западните сили и чиито членове са в остри противоречия със Запада по няколко въпроса, особено по продължаващия конфликт в Близкия изток.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?