Анкара: Регионалният газов хъб за Европа, може да заработи до 2025 г.
Създават Истанбулски газов индекс, очаква се цените да се понижат
- 14:30, 01.11.2024
- 14:39, 01.11.2024
- 1058
- 0
Преговорите на Турция с Русия за сключване на сделка за хъб за търговия с газ продължават и хъбът в Истанбул може да започне работа през 2025 г., заяви турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар.
„Ние създадохме силна инфраструктура за платформа за търговия, която може да заработи веднага след 2025 г. в Истанбулския финансов център в партньорството на Боташ и Газпром“, отбеляза министър Байрактар в интервю за турския всекидневник Милийет, публикувано днес.
„Изпратихме на Русия меморандум за разбирателство“, допълни Байрактар, като уточни, че руският президент Владимир Путин е заявил на турския си колега Тайип Ердоган, че ще даде инструкции на Газпром за газовия хъб.
Байрактар заяви, че ще бъде създаден Истанбулски газов индекс, което означава, че цените на газа ще се определят в Истанбул, като Русия ще продава своя газ на цени, базирани на този индекс, които се очаква да са по-ниски от сегашните.
Турция, която обяви амбицията си да се превърне в газов център чрез увеличаване на вноса и износа, е в процес на договаряне на сделки за доставка с различни страни производители и потребители.
По време на посещението на Ердоган в Русия за срещата на върха на БРИКС през октомври, турските и руските лидери продължиха да обсъждат начини за развитие на потенциала и спецификата на проекта за създаване на газов хъб в Турция.
Идеята за газов хъб в Турция беше предложена за първи път от руския президент Путин през октомври 2022 г. след експлозиите на газопровода „Северен поток“.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също изрази значителен интерес към идеята, тъй като Русия се стреми да замени загубените продажби в Европа.
Усилията на страната да се превърне в хъб за природен газ се появиха отново през септември 2023 г., когато Путин и Ердоган се срещнаха в Сочи.
По време на срещата беше спомената пътна карта между руската енергийна компания Газпром и турската петролопроводна корпорация Боташ, като следващата стъпка е създаването на съвместна работна група.
Регионален център за природен газ би допринесъл за сигурността на Турция, както и за енергийните доставки на Европа, през България и Гърция.
Европа разчита в голяма степен на природен газ, като по-голямата част от вноса идва от Русия.
Въпреки това, след руско-украинската война, европейското ембарго рязко намали износа на руски газ, като ЕС обеща да прекрати целия внос на руски изкопаеми горива до 2027 г.
Намалените газови потоци от Русия през Украйна подчертаха ролята на Турция като ключов транзитен център в региона.