4020

35 години от падането на Берлинската стена: Промяна или връщане назад, Германия губи надежда, Шолц иска единство

Преди 35 години  на 9 ноември 1989 г., е разрушена Берлинската стена, отделяща западната от източната част на Берлин. Отворени са граничните пунктове между Федерална република Германия (ФРГ) и Германската демократична република (ГДР).

Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на ГДР. Тя е дълга 155 км, има 302 вишки и се е състояла от 45 000 бетонни блокове със заоблен връх, чиято цел била да затруднява опитите за бягство. На 9 ноември на пресконференция след заседанието на Централния комитет на Германската единна социалистическа партия (ГЕСП) са прочетени новите правила за пътуване, регламентирани в нов закон и обсъждани на заседанието. Според тях източногерманците можели да пътуват отвъд стената, без да посочват защо отиват там и без да доказват, че имат роднини в Западна Германия.

В 22:24 часа на 9 ноември БТА съобщава новината в официалния си международен бюлетин:

Берлин, 9 ноември 1989 г. /БТА/ В ГДР влязоха в сила нови правила за частни пътувания зад граница и за отпътуване от ГДР на друго постоянно местожителство, предаде информационната агенция АДН.По решение на Министерския съвет на ГДР, отпътуването от ГДР може да става през всички гранични пунктове на границата на ГДР с ФРГ и Западен Берлин. Това решение влиза незабавно в сила и ще действа, докато Народната камара приеме съответните закони.
Разрешенията за частни пътувания зад граница ще се издават в кратки срокове и отказ ще има само в изключителни случаи, посочва АДН.
На съответните паспортни отдели са дадени указания да издават незабавно визи за отпътуване от ГДР на друго постоянно местожителство.

Германският канцлер Олаф Шолц призова днес към единство по случай 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена, предаде ДПА.

Във видеообръщение той даде това събитие като пример за сплотеността на Европа.

Падането на Берлинската стена беше "щастливата връхна точка на едно общоевропейско развитие", подчерта Шолц. Той отново призова за солидарност, предвид глобалната политическа обстановка.

"Нашата споделена история през есента на 1989 г. ни показва как постигаме целите си: като сме заедно - за мир и свобода, за сигурност и просперитет, за върховенство на закона и демокрация", изтъкна германският канцлер. Той посочи срещата на върха на Европейската политическа общност в Будапеща в четвъртък и петък като пример за укрепването на това единство.

Шолц спомена изрично приноса на германските съседи в Централна и Източна Европа за падането на Берлинската стена. "Имаше смели синдикалисти от "Солидарност" в Полша. Пеещи революционери в Естония, Латвия и Литва. Смели жени и мъже в Унгария, Чехословакия и други страни", отбеляза той.

Шолц обърна внимание на приноса и на източногерманците. "И, разбира се, демонстрантите от понеделник - в Лайпциг и на много други места в бившата Източна Германия, които се държаха за ръце", припомни той и каза в заключение: "Победата на свободата през есента на 1989 г. беше общоевропейска победа."

Социалдемократът Шолц говори и на фона на сложната вътрешнополитическа обстановка в Германия, където водената от него управляваща трипартийна коалиция се разпадна.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?