Уникално! България се класира за финала на Световното по волейбол

Националният ни отбор по волейбол за юноши до 19 години се класира за финала на Световното първенство в Техеран, след като победи Русия с 3:2 (14:25; 25:21; 25:20; 20:25) гейма в 1/2-финална среща от световното първенство в Иран.

За първи път от 1989 година младите ни волейболисти са в Топ 4 на света. Преди 32 години те спечелиха бронзовите медали.  Във вчерашния ден момчетата на Мартин Стоев победиха драматично с 3:2 гейма тима на Италия.

ПЪРВИ ГЕЙМ (14:25):

Срещата стартира равностойно, като младите "лъвове" седяха добре на полето в първите минути, но след това руснаците взеха предимство от 7:4, а Мартин Стоев поиска прекъсване. Постепенно Русия набра инерция и дръпна сериозно с 19:11 точки.

Разликата се увеличи до 10 точки при 23:13. В крайна сметка младите руснаци затвориха първия гейм с 25:14 с ас.

ВТОРИ ГЕЙМ (25:21):

Втората част също тръгна равностойно, като нашите момчета поведоха с 4:3 и 5:4 точки. Последваха силни минути за българите, които дръпнаха с 9:5 и селекционерът на Русия взе прекъсване. Серията на "лъвчетета" продължи и те отбелязаха нови две точки, като вече имаха аванс от 11:5, а след това и от 12:6.

Руснаците върнаха две точки, но българите продължаваха да имат аванс от 14:10. "Сборная" заигра по-уверено и успя да стопи аванса на нашите момчета на само точка при 15:14. Силната игра на младите руснаци им донесе изрявняване при 16:16, а дори след това поведоха с 17:16. Българите обаче не се стъписаха и на свой ред обърнаха и отново дръпнаха с две точки до 19:17 и 21:18, когато Максимов взе прекъсване.

До края на гейма "лъвчетата" успяха да задържат аванса си и затвориха частта с 25:21, с което изравниха резултата.

ТРЕТИ ГЕЙМ (25:20):

България тръгна мощно в началото на третия гейм, когато отбелязаха четири безответни точки и поведоха с 4:0 и 5:1. Последваха лек спад в концентрацията на нашите момчета, които позволиха Русия да намали до 7:6. "Лъвчетата" обаче бързо си върнаха импулса в играта и дръпнаха с 10:6 и 11:7. Веднага след това Максимов поиска прекъсване.

Нашите момчета продължиха със силната си игра и увеличиха аванса си до 13:7, а след това и до 14:8. Руснаците загубиха концентрация, а българите се възползваха от това по най-добрия начин и отвориха разлика от осем точки при 18:10 и 19:11.

"Лъвчетата" направиха няколко грешки в разиграванията си, което позволи на Русия да намали до 22:17. При 23:20 за българите Мартин Стоев взе прекъсване. Паузата се отрази добре на нашите, които успяха да затворят частта с 25:20 и да поведат в резултата с 2:1 гейма.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ (20:25):

В началото на четвъртата част Русия тръгна по-уверено и поведе с 3:1. Младите българи обаче успяха да стабилизират играта си и изравниха при 4:4 и 6:6. "Сборная" обаче успя да дръпне с 4 точки и поведе с 10:6, при което Мартин Стоев взе таймаут.

Играта на нашите не вървеше, а от това се мъзползваха руснаците, които отвориха разлика от 7 точки при 17:10. "Лъвчетата" намалиха изоставането си на 4 точки при 17:21, а Максимов взе прекъсване.

България се опита да намали още разликата, но "Сборная" успяа да удържат преднината си и изравниха резултата в сетовете след 25:20.

ПЕТИ ГЕЙМ:

Русия започна уверено петия гейм с директна точка, но с прехвърляне на Николов българите изравниха резултата в Техеран – 1:1. Руснаците атакуваха отдясно на два пъти, като при първия опит родната блокада се справи, но при следващата атака Сборная отново поведе. Прекрасно нападение на Татаров обаче изравни резултата за „лъвчетата”.

Татаров бе в добър ритъм и направи поредно добро нападение, а блокаут поведе българите напред – 4:3. Нашите продължаваха да държат предимство от точка спрямо руснаците, а Палев бе сменен на сметка на Николов при 6:5. Лабинский атакува отляво, където нашата блокада увисна, но Николов отигра страхотно за 7:6.

Срещата вървеше точка за точка, но руснаците забиха ас за 10:9. Нов мощен сервис на руснаците принуди родните атлети да сбъркат за 11:9. Двете селекции си размениха по една точка, а Мозухкин сбърка при сервис за руснаците, макар да влезе точно заради това – 11:12 за техния състав.

Добро нападение от нашите и резултатът бе изравнен – 12:12. Николов изпълни сервис, но право в мрежата – 12:13. Все пак синът на Владимир Николов се реабилитра при последвалата точка – 13:13, а зрелищна атака от българите направи така, че имахме първи шанс да затворим мача. България взе мача с блокада – 15:13

БЪЛГАРИЯ: 11. Александър Николов, 15. Виктор Бодуров, 12. Георги Татаров, 9. Владимир Гърков (к), 3. Лазар Бучков, 10. Стоил Палев – 14. Георги Митов (либеро)

Селекционер: Мартин Стоев

РУСИЯ: 18. Тимофей Тихонов, 5. Даниил Иванов, 10. Михаил Лебинский (к), 19. Кирил Власов, 12. Василий Тарасенко, 16. Никита Борчиков – 7. Михаил Кащанов (либеро)

Селекционер: Максим Максимов