102

След зверска драма: Хебър вдигна четвърта Купа на България

Волейболният тим на Хебър е новият стар носител на Купа България при мъжете.

В изключително драматичен финал, белязан от куп перипетии "тигрите" надиграха  Дея спорт (Бургас) с 3:2 (14:25, 21:25, 25:22, 25:19, 15:12) и спечелиха за четвърти път престижния трофей. Пазарджиклии направиха това пред собствената си публика, която изпълни зала "Васил Левски" в областния център.

Финалът бе достоен завършек на тридневната надпревара, като противопостави двата най-добри тима за момента. Мачът премина през двете крайности – силно присъствие на Дея в първите два гейма и и доминация на Хебър в следващите три. Домакините намериха сили да се вдигнат и след като изоставаха с 0:2 гейма направиха пълен обрат като показаха характер, воля и класа за успеха.

Хебър започна пренавито пред своите фенове и не успя да влезе добре в мача, а началото бе направо кошмарно. Дея акцентира на силен сервис още от първата свирка. След изпълнение на пазарджиклията Тодор Вълчев бургазлии спряха атаката на домакините и поведоха с 8:1 и 11:4. Колебанията в посрещане на пазарджиклии продължиха и при 9:16 треньорът Камило Плачи потърси смяна, като на полето се появи Мартин Симеонов на мястото на Тодор Алексиев. Рокадата не помогна, проблемите се задълбочиха и Дея буквално разгроми съперника като го остави на едва 15 точки.

Втората част продължи идентично и Дея отново диктуваше темпото. Лека-полека домакините започнаха да намират себе си и изравниха при 9:9.  Развоят продължи точка за точка, но след равенството 18:18 бургазлии отново пробиха домакините и поведоха с три точки (21:18) Това бе преломен момент и гостите наложиха волята си за 2:0.

Камило Плачи продължи да търси промяна и в третата част като разпределител в игра започна Добри Димитров, а Мартин Симеонов стартира в посрещане. Хебър най-накрая взе водачеството и започна с 5:2. Дея бързо се върна и отново излезе едни гърди напред 6:5. Последва нов обрат и пазарджиклии поведоха с 11:9. Разликата подейства мотивиращо и те започнаха да показват възможностите си. В заключителните минути Хебър дръпна с 22:17 и вдигна на крака публиката в залата. Домакините запазиха преднината и спечелиха гейма, като се върнаха в мача.

Това им вдъхна увереност и те заиграха на обороти в четвъртата част. Поведоха с 5:2, повече не показаха колебания и спечелиха гейма като докараха мача до тайбрек.  Там драмата бе пълна. Двата тима направиха мини обрати. Дея поведе с 11:9, но Хебър отново демонстрира своята непримиримост- След отлични изяви на блокада, като и в атака  домакините излязоха напред 13:11. Устояха докрай и спечелиха крайната победа с 3:2.

Най-резултатен в мача бе Джулио Саби с 22 точки (2 аса, 1 блокада), с 14 точки завърши Якопо Масари (1 ас, 2 блокади). 12 точки реализира Николай Николов (2 аса, 1 блокада). За съперника Николай Учиков приключи с 19 точки (1 ас), с 16 точки завърши Валентин Братоев (6 блокади). 15 точки реализира Тодор Вълчев (3 аса, 1 блокада).

Хебър: Александър Туш, Джулио Саби, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Николов, либеро – Тодор Салпаров (Мартин Симеонов, Добромир Димитров, Илия Петков)