Ето какви са шансовете Марица да продължи в Шампионска лига

Волейболистките на Марица загубиха на практика шансовете си за излизане от груповата фаза на Шампионска лига след успеха на Динамо Москва с с 3:0 (25:20, 25:16, 25:23) гейма като гост на Уралочка-НТМК (Екатеринбург).

За пловдивчанки вече вариант първо място в групата не съществува, но шанс за второто (само за престиж) има.

В таблицата преди последния кръг водач е френският РК Кан с 3 победи, 9 точки и 12:9 гейма, следван от Динамо с 3 победи, 9 точки и 10:8 гейма и от Марица с 2 победи, 7 точки и 10:11 гейма.

За да има някаква надежда и второ място, Марица трябва да победи Уралочка, при това с 3:0 или 3:1. При успех с 3:2, малка възможност за второто място остава, но не и за класиране сред четвъртфиналистите. След три успешни гейма срещу Уралочка,  Марица със сигурност ще се бетонира на втората позиция, докато при 3:1 единственото, което може да остави българките на трето място, е петгеймов мач между Динамо и Кан в Москва.

Освен първенците в петте групи, за следващия кръг се класират и трите подгласника с най-добри резултати.

Надеждата Марица да попадне сред тях обаче зависи от малко вероятни резултати и в другите групи. Жълто-сините няма как да изпреварят втория в Група B, където турският ВакъфБанк (Истанбул) и италианският Савино Дел Бене (Скандичи) вече имат по 4 победи. Вторият в Група А – турският Фенербахче Опет (Истанбул), вече има 3 победи и 11 точки, което също е актив недостижим за пловдивчанки.

Ocтават Групи C и D. Ако в Група D единственият начин вторият в класирането да набере актив, по-добър от евентуалния такъв на Марица, е френският Нант (Нант) да спечели гостуването си на световния клубен първенец – непобедения до този момент в групата Антонио Караро Имоко (Конеляно, Италия), то в Група C нещата не изглеждат добре за отбора на Иван Петков, тъй като опират до загуби и на двата отбора, които се борят за второто място.

Единият от тях – полският ЛКС Комерскон (Лодз), който е с 3 победи и 8 точки в момента, “лесно” може да загуби като гост на настоящия европейски шампион Игор Горгондзола (Новара, Италия), но домакинско поражение с 1:3 или с 0:3 за германския Алианц МТФ (Щутгарт), който е с 3 победи и 10 точки, срещу неспечелилия нито един мач до момента украински Химик (Южне) изглежда повече от невероятно.

Срещата между българския шампион Марица (Пловдив) и френския първенец РК Кан (Кан) отново попадна в топ 3 на най-посетените срещи в Шампионската лига в петата седмица на груповата фаза, според данни на сайта на Европейската конфедерация по волейбол ЦЕВ.

Двубоят в сряда е бил изгледан от 3500 зрители, според ЦЕВ. Единствено срещата между турските Фенербахче Опет (Истанбул) и Еджзаджъбашъ ВитрА (Истанбул) снощи е събрал повече публика. В истанбулската зала Бурхан Фелек е имало 5572 зрители, според ЦЕВ.

Предното домакинство на маричанки в турнира срещу руския шампион Динамо (Москва) отново беше вторият най-посетен мач във втората седмица на груповата фаза в Шампионската лига.

Без значение развоя на другите срещу, българските шампионки се нуждаят от подкрепата на феновете си срещу Уралочка. Трета поредна победа в Шампионската лига е нещо, за което никой не си е и мечтал. Нека сбъднем мечтите си заедно  на 18 февруари в "Колодрума" (18.30 часа). Тези момичета заслужават подкрепа и уважение. Респект!

Снимки: Костадин Андонов