Рафа - един крал в Ню Йорк

Надал с 13-а титла от Големия шлем, с четири по-малко от Федерер. Испанецът прибира 2.6 милиона долара, Джокович - наполовина “по-лек” чек

Рафаел Надал победи № 1 в световния тенис Новак Джокович и спечели втора титла на US Open. 27-годишният испанец взе победата в четири сета - 6:2, 3:6, 6:4 и 6:1, като това, че обърна мача в своя полза в третия сет, беше решаващо за изхода на финала, продължил 3 часа и 21 минути.
По трибуните на “Артър Аш Стейдиъм” се събраха 23 000 зрители, които освен оспорвания финал, имаха възможност да изгледат и рекордно дълго разиграване - 54 удара, което победи с 20 удара досегашния рекорд на турнира.

Надал вече има 13 титли от турнири от Големия шлем и е само на една зад Пит Сампрас, а начело е Роджър Федерер със 17.
Миналата година Надал пропусна US Open заради контузия в коляното, която го извади от кортовете за седем месеца, но сега Рафаел е фаворит № 1 за първото място в световната ранглиста.

Страхотен успех, заяви след мача Надал. Не съм очаквал, че ще стане точно така. Но това е животът и съм щастлив с това, което постигнах. Обичам тениса и конкуренцията. През цялата си кариерата мечтая за мачове като този финал.

Знам, че тези моменти продължават съвсем кратко. След няколко години няма да имам шанс да се боря за тази титла. Затова сега правя всичко, което мога, за да реализирам шансовете си.

Надал и Джокович изиграха 37-ия мач помежду си - шести финал между двамата на турнир от Големия шлем и трети на US Open. Надал спечели през 2010-а, а Джокович - през 2011-а.
Надал, който беше поставен под № 2 в схемата, стигна до финала с впечатляващ резултат - 21 победи в 21 мача на твърди кортове тази година. А в Ню Йорк Рафа загуби само един гейм, в който изпълняваше началния удар.
Всички в моя екип знаят колко много значи този мач и тази победа за мен, заяви по-късно Надал. Когато играя срещу Новак, винаги е специален момент и труден мач, с никой друг не стигаме толкова далеч в битката на корта, често и двамата сме на ръба на възможностите ни.
Джокович, който записа четвърта загуба в петте финала на US Open, в които е участвал, заяви следното: Рафа беше твърде добър, определено заслужаваше да спечели. Разочарован съм, но все пак се борих за победата.
Първият сет протече под ръководството на Надал. Джокович започна амбициозно мача, залагайки на агресивната игра, но това доведе до повече непредизвикани грешки в сметката му. Именно след бекхенд в аут сърбинът даде първата точка за пробив на съперника си в третия гейм на откриващата част. Ноле отрази брейкпойнта, но при втория такъв се пропука за 1:2. 27-годишният Надал нямаше проблеми при подаванията си и записа гейм на нула за 4:2. В седмия гейм Рафа нанесе нов удар и с пробив на нула авансът му се увеличи още повече. След 42 минути игра на препълнения “Артър Аш Стейдиъм” испанецът приключи сета в своя полза при 6:2.

Сред зрителите на най-големия тенискорт в света бяха Дейвид Бекъм, Леонардо ди Каприо, Алек Болдуин, сър Шон Конъри, Кевин Спейси, Джесика Алба, Джъстин Тимбърлейк и съпругата му Джесика Бийл.
Във втората част Джокович сякаш бе по-мобилизиран и това се отрази на представянето му и на резултата. От своя страна Надал започна да проявява колебание при подаванията си. Още във втория гейм световният номер 1 стигна до два брейкпойнта, но испанският му опонент се измъкна. Рафа показа класа с няколко майсторски изпълнения от бекхенд и сервис гейм на нула за 2:2. В петия гейм на сета двамата финалисти си заслужиха аплодисментите на публиката с разиграване от 54 удара, което бе спечелено от Ноле. След удар в мрежата на Надал сърбинът стигна до пробив за 4:2. Радостта му обаче не продължи дълго. Джокович изостана с 0:40 при собствен сервис в седмия гейм и въпреки че отрази две от възможностите, при третата сбърка и изпусна подаването си.
Проблемите на Надал в сервис геймовете му продължиха, а Джокович се възползва по най-добрия начин от това. Сърбинът стигна до нов брейкпойнт при 4:3 и не сгреши, доближавайки се само на гейм от спечелването на частта. Така при собствен сервис и сет, продължил 58 минути, Джокович изравни резултата в частите след 6:3.
Третият сет се превърна в истинска битка. Джокович за пореден път доказа, че е сред най-добрите в света по отношение на ретурите. Именно това му помогна да поведе с 40:0 при сервис на Надал още в първия гейм на частта и да реализира пробив на нула. В третия гейм сърбинът отново стигна до брейкпойнт, но испанецът се справи. Малко по-късно при изоставане от 2:3 Рафа съумя да върне пробива и да изравни силите в сета. Ключов момент в частта бе гейм номер 9. При сервис на испанеца Джокович поведе с 40:0. Рафа успя да се върне в гейма, отрази точките за пробив, последната от които с първия си и оказал се единствен ас във финалния мач, и така удържа подаването си за 5:4. Разочарован от изпуснатия шанс, сърбинът загуби концентрация за кратко и това му коства сета. Надал направи изключително ценен пробив за 6:4, осигурявайки си по този начин спечелването на третата част.
Устремът в играта на испанеца се запази и в четвъртия сет, който се оказа и последен в двубоя. Джокович стигна до две възможности за пробив в първия гейм на частта, но така и не се възползва от тях. Надал пък доминираше при последвалото подаване на сърбина и след страхотен форхенд по правата Рафа проби за 2:0. Испанецът показа невероятен хъс за победата и усилията му бяха възнаградени с още един пробив за 5:1. 26-годишният Джокович бе тотално обезверен от съперника си и сякаш рухна психически в този четвърти сет. При 5:1 и собствен сервис Надал получи две възможности да затвори мача и още при първата стори точно това.
Cблъсъкът бе 37-и между Рафа и Ноле, което е рекорд в “Оупън ерата”. Надал вече има 22 победи и 15 загуби (8-3 за Големия шлем, 3-3 във финални мачове). Това бе и трети финал на US Open между двамата тенисисти.
Испанецът остави в статистиката 27 печеливши удара - с 19 по-малко от съперника си. Надал обаче направи значително по-малко непредизвикани грешки - 20 срещу 53 за Джокович. Сърбинът се отчете с 6 аса и 2 двойни грешки, докато Рафа регистрира само една директна точка от сервис и една двойна грешка.
Шампионът има и още един сериозен повод за радост. Това е чекът за 2.6 милиона долара от наградния фонд, като към него Надал получава и допълнителен 1 милион като победител в американските серии Emirates Airline US Open Series. С достигането си до финала в Ню Йорк Джокович пък си осигури 1.3 милиона долара.