Турски диктат при атлетите до 20 години, момичетата ни трети

Под абсолютен диктат на турските атлети се развиха бяганията при младежите и девойките до 20 години на завършилия 61-и Балкански шампионат по крос кънтри.

Пинар Демирташ заслужи балканската титла при девойките на 6-километра крос с време 14:38 мин. Туркините поведоха от самото начало и не позволиха на никой друг да припари до почетната стълбичка. Латифе Гюнеш и Емине Акбингьол са съответно втора и трета с 14:45 мин и 14:51 мин.

Прекрасно бягане направи Силия Георгиева, която тръгна по-предпазливо, но разви бягането си и завърши пета с 15:16 мин. Много добре бяга и Лиляна Георгиева, но явно това състезание с подгизанло от трасе не беше нейното. В крайна сметка – 9-о място с 15:40 мин. На 13-а позиция завърши Дебора Аврамова с 16:42 мин, веднага след нея на 14-о място е Елица Тодорова със 17:10 мин.

Така нашите момичета завършиха на трето място в отборното класиране, като бяха изпреварени от шампионките от Турция, както и от състава на Румъния.

Но при младежите до 20 години станахме свидетели на свирепа битка по 6-километровото трасе. Турчинът Рамазан Барбарос и румънецът Андрей Русу Дорин финишираха рамо до рамо за 19:30 мин, като стотни от секундата дадоха предимство на турчина. На трето място е друг румънец – Адриан Гарсея, с 19:43 мин.

От българите най-напред е Християн Стоянов, който е 12-и с 21:01 мин. Мартин Проданов е 15-и с 21:27 мин, а Николай Начев е 17-и с 21:46 мин.

В отборното класиране Турция е първа, пред Румъния и Сърбия. Нашите момчета завършиха на 5-о място.