46

Меси я има вече - Аржентина е с титлата след голов трилър и дузпи

Лионел Меси и Аржентина спечелиха титлата в най-лудия финален мач от Мондилите досега, който се реши след изпълнение на дузпи. Франция загуби световната титла, макар че звездата на тима Килиан Мбапе да заби хеттрик. Редовното време завърщи 2:2, в продълженията съперниците си размениха по един гол, но при дузпите аржентинците вкараха четири подред, докато Коман и Чуамени пропуснаха.

Това бе трета титла за Аржентина в историята, а в последния си мач на Мондиал Меси взе своя реванш за това, което изпусна преди осем години. Освен това, Южна Америка отново е на световния връх, като за последно това се случи преди точно 20 години и отново в Азия, но тогава радостта бе за Бразилия.

Меси пък попълни колекцията си с единствената титла, която му липсваше. Така повтори подвига на великия Марадона, който преди 36 години изведе "гаучосите" до титлата в Мексико. Седемкратният носител на "Златната топка" беше признат и за най-добър играч на Мондиала в Катар.

Двубоят бе страхотен откъм съспенс - Аржентина поведе с 2 гола разлика, след това Мбапе изравни за 2:2 в редовното време. Мбапе вкара от дузпа за 3:3 две минути преди края на продълженията. Преди това Меси пак изведе Аржентина напред. Попадението дойде в началото на второто продължение.

При 2:0 за гаучосите ситуацията за Франция изглеждаше безнадеждна.

Неочакваният обрат в мача започна с пробив на Коло Муани, който се измъкна от аржентинската отбрана, а Отаменди го фаулира и реферът от Полша Шимон Марчиняк посочи бялата точка. Зад топката застана Килиан Мбапе, който върна Франция в мача в 80-ата минута. 120 секунди по-късно с фамозен шут от воле той изравни.

Лионел Меси откри от дузпа в 23-ата минута, изработена от Анхел Ди Мария, който беше препънат от Осман Дембеле.

Поредна бърза аржентинска атака в 36-ата минута на мача бе завършена с гол от Анхел Ди Мария. Меси участва в нея, подавайки към Алварес, последва извеждащ пас към Макалистер, който сервира топката на Ди Мария, превърнал се в печелившия жокер на треньора Лионел Скалони.

Наставникът на "албислесте"  пусна като титуляр Анхел ди Мария за сметка на Леандро Паредес, което се оказа печеливш ход.

Дузпите:

0:1 Мбапе бележи, въпреки намесата на Мартинес

1:1 Меси изравнява с техничен и много хладнокръвен удар по земя

1:1 Кингсли Коман пропуска, вратарят на Аржентина спаси удара му в десния долен ъгъл

2:1 Паоло Дибала с удар в центъра на вратата бележи

2:1 Чуамени пропуска, праща топката на сантиметри в аут

3:1 Леандро Паредес вкарва топката в мрежата под плонжа на Лорис

3:2 Коло Муани се разписва

4:2 Горсало Мунтиел вкарва топката в обратния на плонжа на Лорис ъгъл. АРЖЕНТИНА Е СВЕТОВЕН ШАМПИОН!!!

Мбапе се утеши със "Златната обувка"

Мбапе спечели "Златната обувка" на Мондиал 2022, след като финишира турнира с 8 гола. А меси остана със 7. Мбапе вкара хеттрик на финала в Катар и записа постижение за историята. Реализаторът на "петлите" се превърна във втория френски голмайстор на световен шампионат след Жюст Фонтен от 1958 г.

Мбапе също така стана футболистът с най-много голове на финали на световни първенства - той вече има общо четири гола в най-важния мач във футбола.

Така Мбапе изпревари Зинедин Зидан, Джеф Хърст, Пеле и Вава, които бяха с по три. Освен това, Килиан реализира и дузпа при решителните изпълнения, които за негово съжаление "петлите" загубиха.

Нещо повече - голаджията на Франция се изравни с Пеле по общо голове на мондиали. Двамата имат по 12. Голмайстор номер 1 в историята на световни първенства - Мирослав Клозе е с 16, така че Мбапе има всички шансове да го задмине.