64

Знаете ли кой е Дайотчанкуле? Е, в Барселона вече научиха

Барселона надигра Байерн в мача за Шампионската лига на "Алианц Арена", но накрая резултатът (2:0) е пета поредна победа за баварците и 19 попадения в мрежата на каталунците.

Няма смисъл да ви говоря за пропуските на Левандовски и партньорите му в атака, ​но за 9 минути след почивката нещата влязоха в обичайния коловоз - първо Алонсо изпусна Люк Ернадес след корнер, а след това Сане се вряза в защитата и с лек удар покрай Тер Щеген фиксира крайното 2:0. Сега Лерой има вече 18 гола в Шампионска лига - по този показател изравни Роналдиньо.

Каквото и да ​ви говорят обаче, героят на вечерта беше Дайотчанкуле. Не сте чували за него? И в Барса не бяха чували, е, поне до вторник вечер. Та този Дайотчанкуле Осуалд ​​Упамекано, познат във футбола като Дайо Упамекано, беше без конкуренция в разбиването на атаките на Барселона.

Дайотчанкуле има пет пресечени паса (най-много в мача), 6 покривания в наказателното поле на противник, 2 отнети топки и 2 спечелени единоборства във въздуха. И, забележете, нито веднъж не беше надигран в единоборство, въпреки че редовно и агресивно посрещаше атакуващите играчи на Барселона.

Не ми се мисли как би нарекъл Дайотчанкуле Осуалд Упамекано родният ни коментатор Петър Василев-Петела. Или, може би, щеше да се измъкне с някой от неговите "чудесни ескиважи" като "има, има много футбол в този афроамериканец".

Постарахме се да разберем откъде Упамекано е получил такова оригинално първо име. Оказва се, че той е кръстен на своя прадядо, който е бил цар на селото в Гвинея-Бисау, където е живял цял живот.

Бранителят потвърди това в интервю за сайта на Бундеслигата, когато се премести от Лайпциг в Байерн: „Дайотшанкул е името на моя прадядо. Това е почит към предците от моя баща”.

В професионалната си кариера Упамекано винаги е използвал съкратената версия на Дайо (б.а. - не го бъркайте с Екундайо Джаейоба от Локо Пд и Левски). Например на уебсайта на Байерн той е посочен като Dayot Upamecano.

Генеалогичният сайт Geneanet изброява 21 документирани случая с името Dayot. Ресурсът за именуване Name.org пояснява, че "Diot" понякога се среща като фамилно име във Филипините и сред зулусите (африкански народ от около 10 милиона души, живеещи в Есватини, Лесото, Зимбабве, Замбия и Мозамбик).

Така че запомнете: Дайотшанкул Упамекано. Това вече в Барса, че и феновете и, го сториха.

Вярно, Шави не смята това поражение за заслужено: "Бяхме по-добри от Байерн, но им прощавахме твърде много. Те не ни простиха - това е цялата разлика. Имахме 6-7 чисти положения за гол, но не вкарахме.

Първото полувреме бе изцяло за нас. Резултатът не отразява случилото се в мача. Но такава е  Шампионска лига. Ако простиш на опонента си, плащаш за това. Вярвам, че трябва да вземем положителните моменти от този мач и да ги повишаваме. Резултатът е негативен, така че трябва да се учим от грешките си.

И все пак - заслужавахме да спечелим. Това е незаслужено поражение заради нашите грешки. Трябва да учим и да продължим да работим".​