Ще строим козирка на Колежа с парите за електронната система в градския транспорт
Великите дебатьори в Общинския съвет родиха нов абсурд
- 12:08, 08.06.2023
- 17:18, 08.06.2023
- 2797
- 14
Нов абсурд родиха лобистите и дебатьорите в Общинския съвет - 4 млн. лева, предвидени за надграждане на електронната система в градския транспорт, отиват за строителството на козирка на стадион "Христо Ботев". Строителят на Колежа иска средствата веднага, за да продължи работата на стадиона. Градската администрация предложи средствата да бъдат отделени по малко от 19 обекта. Съветниците обаче дадоха отпор с аргументите, че се режат пари от строителство и ремонт на детски градини и пътища.
На микрофона от ГЕРБ предложиха, вместо да се ощетява капиталовата програма, парите за Колежа да се вземат от перото „други разходи по транспорт”. В първия момент никой в залата не разбра за какво точно става въпрос. След прекъсване и консултации между отделните групи стана ясно, че въпросните средства са предвидени за надграждането на злополучната електронна система в градския транспорт, за която Общината плати на испанската фирма „Индра” близо 20 млн. лева преди 7 години. Проблемът е, че след дълги процедури по избор на изпълнител преди 2 дни Общината подписа договор с фирма „Тикси”, която се оказа единственият кандидат на последния търг. Същото дружество оптимизира системите за информация и електронно таксуване и в градския транспорт на София.
Къде е капанът?
Според договора с „Тикси” изпълнителят трябва да получа 30% аванс от поръчката, или 4 млн. лева. След пренасочването на въпросната сума към строителството на Колежа обаче Общината не може да осигури средствата. Така въвеждането на електронната система в градския транспорт отново ще се отложи за неопределено време. Друг е въпросът, че при забава на авансовото плащане изпълнителят може да претендира за неустойка.
По време на дебата
Слави Георгиев поиска оставката на зам.-кмета по транспорта Тодор Чонов
с аргумент, че поръчката за надграждане на електронната система е най-скандалната през последните години. Освен това на частна фирма ще се дават 20 процента от приходите от синята зона, за да се разплати проектът, който е на стойност 12 млн. лева. 9,5 млн. ще бъдат платени в брой, а останалите 2,5 млн. като част (10%) от бъдещи приходи от синята зона и продажбата на билети.
"Даваме 4 млн. за софтуер. Защо? И някой дали ни е попитал за това? Ние и сега имаме софтуер”, коментира Георгиев.
Тодор Чонов не беше на сесията. Пред "Марица" обаче зам.-кметът изрази учудване от решението на съветниците и подчерта, че то отново вкарва в риск електронната система. Според него решението не е влязло в сила и има вариант областният управител да го върне.
В крайна сметка,
предложението на групата на ГЕРБ получи подкрепа от 30 съветници,
един беше против, а 12 се въздържаха. Така фирма ПИМК ще получи аванс в размер на 5 158 647 лева за изграждането на козирка на Колежа. На изпълнителя ще бъде издаден и запис на заповед за още 12 036 841 лева, за да се гарантират плащанията през 2024 и 2925 г. за довършителните работи по стадиона. Средствата за двете следващи години бяха заложени в едно от предишните решения от същия източник - местния бюджет.
Атанас Узунов:
Всяка седмица гласуваме пари за Колежа
Атанас Узунов от ГЕРБ гневно попита Райчев какво става със стадионите “Тодор Диев” и “Марица”, които са в плачевно състояние. "На всяка сесия гласуваме пари за "Ботев" и "Локомотив", а в същото време "Тодор Диев" заприлича на сметище. "Марица" беше готова да влезе в А група, но няма условия за това", напомни Узунов. Райчев не отговори. Но обясни, че парите за Колежа се дават като аванс по договора с изпълнителя, което е задължително условие. Освен това средствата, планирани за Колежа за тази година - 6 194 316 лева, вече са усвоени от строителите и са изплатени.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни











