Самарагейт разтърсва руския футбол
Втори пореден мач между Криля советов и Терек за последните пет години влиза в графата „двубои с предизвестен край"
- 21:44, 05.07.2009
- 419
- 0
Съмненията за уговорени мачове не са нещо ново в Русия, но последните слухове провокираха реакция, непозната досега. Изненадващо дискусиите не се водят по тъмните ъгълчета на опушените барове или в интернет форумите от теоретици на конспирацията и раздразнени фенове, а открито по медиите. В руския футбол очевидно има проблем.
Мачът, който предизвика гнева, е победата на Терек (Грозни) над Криля Советов на 13 юни. Нарекоха случая Самарагейт. При успех и удобни резултати в други срещи Криля щеше да излезе начело. Вместо това отборът от Самара допусна обрат от 2:0 до 2:3, като решителния гол вкара Сергей Бендз в 85-ата минута с глава. Попадението бе предшествано от масирани атаки на Терек.
Коментаторът на прякото предаване на мача по NTV+ Алексей Андронов открито подиграваше защитата на Криля, особено в последните 10-15 минути. Не казвам, че мачът със сигурност е уговорен, заяви по-късно Андронов. Просто твърдя, че играчите на Криля не се бориха през второто полувреме. Няма футболен специалист, който би оспорил това. И ако представянето на играчите бе смехотворно, защо коментаторът да крие чувствата си? Просто описвах това, което виждам на терена, а там имаше само един отбор: Терек.
Реакцията му провокира дори ръководните кадри да вземат отношение, макар досега те обикновено да игнорираха такива твърдения. Не ми хареса този мач, заяви шефът на Руската футболна федерация Виталий Мутко. Срамувам се, особено за клуба от Самара. Мачът бе наистина странен. Сега експертите работят по въпроса. Мутко добави, че двубоят ще бъде гледан под лупа от етичната комисия, за която малцина до този момент знаеха, че съществува. Тъй като никой не можеше да обясни каква е тая комисия и кой членува в нея, никой и не очакваше смислен отговор на проблема.
Всъщност, дори да има истински детективи, много трудно е да се намерят доказателства. Уговарянето на мачове на практика не може да се докаже, но затова всяка грешка - дори неволната - е съмнителна. Трябва поне един от играчите или някой от клуба да се признае за виновен, добави Мутко. Дори тогава пак може да се намери извинение - полетът бил тежък, тимът бил уморен, каквото и да е.
Миналата седмица кореспондентът на Гардиън прие да се включи в група, която да прецени дали има нещо нередно в мача. Инициативата бе на в. Советский спорт, като бяха поканени само чужденци. Изводът бе, че някои аспекти от мача наистина изглеждат малко странни, но може да им се намери обяснение. Ако при първия гол вратарят на Криля Едуардо Лобош можеше и да реагира по-бързо, то за останалите голове съмненията са още по-големи.
Слабата защита обаче не означава нарочно полягане. Да се хвърлят обвинения срещу Лобош изглежда нечестно, тъй като той направи три-четири отлични спасявания през втората част. Най-подозрителният аспект са действията на Криля Советов в отбрана през последните 30 минути. В най-добрия случай те могат да бъдат наречени нерешителни. Но, както казва Мутко, винаги може да си намериш извинение.
Теренът в Грозни е изкуствен и може би гостите трудно се справят на него. Температурите бяха около 35 градуса, което принуди чеха Ян Колер да поиска смяна заради астмата си. Може би и останалите са се изморили. А както генералният директор на футболната федерация Алексей Сорокин споделя, делегатът на мача не е видял нищо странно. Ако бе видял, можеше да спре мача.
Треньорът на Криля Советов Леонид Слуцкий запалено обясняваше, че отборът му не е продал мача. Четох вестници, блогове и коментари за срещата. Искам да кажа нещо напълно сериозно: тимът игра честно. Това е футбол. Понякога губиш, понякога печелиш. Централният защитник Белозеров получи контузия по време на мача. Това бе основната причина за загубата. Освен това момчетата не бяха в добра кондиция, заяви Слуцкий.
Няколко дни по-късно, след като забрани на играчите да говорят пред пресата - макар че Колер заяви, че ще напусне, ако е имало уговорка - Слуцкий даде емоционално интервю пред самарска телевизия. Всичко, което бе написано, е лъжа, заяви той. Това е необичайна ситуация. Не съм го очаквал. Не заслужавам и една/десета от онова, което бе казано за мен. Психологическият натиск върху отбора е огромен. Някой иска за затрие отбора.
Появиха се обаче и още доказателства. Според РИА Новости преди мача в букмейкърската борса Бетфеър са постъпили 400 000 долара за победа на Терек. Общо 96 процента от залозите за този мач са били за 1, макар че преди началото му Терек бе десети, а Криля - втори в класирането. Някои от руските букмейкъри отказаха да приемат залози за победа на Терек часове преди първия сигнал.
Положението на тима от Грозни също не е за завиждане. През годините на войната те играеха домакинските си срещи в Пятигорск. В Грозни се завърнаха едва миналия сезон, с което искаха да покажат, че в републиката животът вече се е нормализирал. Каквато и да е истината за Самарагейт, трудно може да се отрече, че има и елемент на пропаганда.
Шеф на Терек е Рамзан Кадиров, който е и президент на Чечня и често е обвиняван за нарушаване на човешките права. Той бе във VIP-ложата за мача. Твърди, че не може да се говори за уговорка изобщо. Ние не се нуждаем от такива победи, каза той пред Комсомолская правда. Не разбирам как това може да се случи. Не е приятно дори да се говори за това - да се изтъргува победата. Бъркат ни с някого. Ние не сме такива.
Кадиров забрани хазарта в Чечня през 2005 г., но това не е първият път, когато Терек е замесен в подобен скандал. Имаше упорити слуховете, че тимът е спечелил купата на Русия през 2004 г. - малко след убийството на бащата на Рамзан - Ахмад Кадиров, като е купил финалния мач за 6 млн. долара. Мачът пак бе срещу Криля Советов. Доказателства не бяха намерени.
Миналия сезон на стадиона на Терек - Динамо, бе пребит съдията Алексей Ковальов. Цялата бригада изпрати отворено писмо до Руската федерация и Руската лига с протест заради физическото и психологическо насилие, на което е бил подложена. Клубът бе глобен с 500 000 рубли (9500 долара), а стадионът бе затворен за няколко мача.
Този случай обаче е различен. Днес никой не вярва, че ще бъдат намерени доказателства за уговорка. Единственото, което руските футболни власти могат да направят, е да създадат климат на непоносимост към подобни неща и да следят мачовете изкъсо. В този смисъл руските медии играят важна роля и също носят отговорност. Мачът бе излъчен пряко по NTV+, но платеният канал се съгласи да се излъчи целият двубой на запис два дни по-късно по обществена телевизия, за да го види по-голяма аудитория.
Без значение дали Криля Советов е играл симулативно, дебатът създаде климат на бдителност. В крайна сметка първата стъпка към решаването на даден проблем е осъзнаването, че съществува.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.