Националите издрапаха само до 0:0 в Белфаст

С четирима дебютанти националният ни отбор успя да измъкне първа точка при новия селекционер Ясен Петров с 0:0 в Белфаст. Държавният ни тим предимно се бранеше, но при малко повече късмет можеше да стигне и до победа в първата минута на добавеното време, когато вратарят на домакините Пийкок с изумителен рефлекс спаси удар с глава на Димитър Илиев.

Голям мач направи вратарят ни Даниел Наумов, който за първи път застава под рамката за А отбора. Здравенякът от Гоце Делчев спаси три чисти положения и буквално отчая ирландските нападатели. На прилично нивото се представиха и дебютиралите братя Андрей и Петко Христови. Те заедно с Валентин Антов успяха да се справят с многото центрирания. Ирландците изпълниха общо 12 корнера срещу само един за нашите, при който дойде положението на Митко Илиев. Капитанът на Локомотив Пловдив влезе след почивката и взе лентата. Той бе третият играч в нашия тим, който я носеше. Като капитан започна Георги Костадинов, който се контузи и бе сменен от Петър Витанов. За две минути лентата бе у Кирил Десподов, след което отиде у Илиев.

Още в петата минута българите поискаха дузпа, след като топката се чукна в ръката на Джони Евънс, но израелският съдия Игал Фрид не отсъди нищо. В 10-ата домакините първи до удар в очертанията на вратата, след като Пади МакНеър се озова на стрелкова позиция, но прати топката право в ръцете на Наумов.

В 22-ата минута дойде и най-опасното положение за северноирландците до момента. Макенас центрира перфектно към Стюарт Далас. Той надскочи лесно Момчил Цветанов, а ударът му с глава срещна напречната греда.

В края на полувремето се наложи капитана Георги Костадинов да бъде сменен принудително заради контузия. На негово място влезе Петър Витанов.

След почивката домакините натиснаха. В 48-ата минута след центриране в наказателното поле Каткарт свали топката за Уайт, който стреля, но Наумов се намеси блестящо, за да запази вратата си суха.

Натискът на домакините продължи и, макар и без много положения, ирландците имаха пълен контрол върху срещата. В 73-ата минута това превъзходство едва не бе материализирано, като МагГин беше изведен в наказателното поле и стреля от воле, но не успя да намери очертанията на вратата.

След това Десподов се опита да се измъкне от отбраната, но вратарят на домакините Пийкок Фаръл излезе, изпревари го и изчисти топката.

Буквално в първата минута на продължението Димитър Илиев можеше да донесе победата на България, и то с единственото положение в мача. При центриране от корнер той изпревари прекия си пазач и стреля с глава, но Пийкок-Фарел направи брилянтно спасяване с една ръка.

КРАЙ НА МАЧА
90 + 3 - Атанас Илиев с глава стреля над вратата.
90 - Малшанс за България. Димитър Илиев с глава стреля в горния ляв ъгъл, но вратарят Пийкок с изумителен рефлекс спаси.
85 - Коварен удар на Найл Макгин, получи се рикошет и топката прелетя покрай дясната греда на вратата на Наумов.
74 - Силен шут на Макгин мина на сантиметри от десния ни дирек.
72 - Тройна смяна в нашия отбор. Бирсент Карагарен, Петър Занев и Атанас Илиев влязоха вместо Георги Йомов, Момчил Цветанов и Гълъбинов.
48 - Блестящо спасяване на Даниел Наумов остави равенството. Уайт стреля от 10 метра, но Наумов със страхотен плонж изби.
46 - Втора смяна в нашия отбор. Димитър Илиев влиза на мястото на Антонио Вутов и слага капитанската лента.
НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ
45 + 2 - Жълт картон за Антов.
43 - Принудителна смяна в България. Петър Витанов от Локомотив Пловдив влезе вместо контузения капитан Георги Костадинов.
24 - Отново късметът ни покри при центриране в пеналта пред Наумов. Джош Магенис надскочи Антов, но ударът му с глава мина на сантиметри над гредата.
22 - Стюърт Дейвис удари греда след удар с глава. Магенис върза Петко Христов и след центрирането му шансът ни помогна да не инкасираме гол.
11 - Първи удар в мача. Джош Магенис с глава стреля от 4 метра, но слабо и в ръцете на вратаря Даниел Наумов.
5 - Игра с ръка на ирландец в пеналта, но реферът Игал Фрид не отсъди дузпа за нас.
2 - Разбъркване в нашето наказателно поле завърши с фаул на ирландец.
1 - НАЧАЛО НА МАЧА
СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ (4-4-2): 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард, 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис , 8. Дейвис, 14. Далас, 17. МакНеър, 6. Савил, 18. Уайт, 21. Магенис
Селекционер: Й. Бараклъф
БЪЛГАРИЯ (3-5-2): 1. Даниел Наумов, 2. Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4.Валентин Антов, 17.Георги Йомов, 21.Момчил Цветанов, 7.Георги Костадинов, 18.Ивайло Чочев, 8.Антонио Вутов, 11.Кирил Десподов, 9.Андрей Гълъбинов
Селекционер: Ясен Петров
СЪДИЯ: Игал Фрид (Израел)
СТАДИОН: "Уиндзор Парк", Белфаст