Ман Юн би Вила със спорна дузпа и застигна Ливърпул

Манчестър Юнайтед и Астън Вила в пряк мач решиха кой ще бъде основният преследвач на Ливърпул след 17-ия кръг (звучи необичайно, нали?).

Манчестър Юнайтед поведе през първото полувреме, в първите 15 минути на второто играчите на Бирмингам върнаха попадението - но само няколко минути по-късно Пол Погба спечели дузпа, която бе реализирана в Бруно Фернандес. И този гол беше победен.

Реферът Майкъл Оливър, който много обича да дава дузпи през този сезон (засега 11), беше близо до ситуацията и уверено посочи точката (изглежда, че Джак Грийлиш, който стоеше до него, също беше убеден, че всичко е честно - той дори не спори) ...

Ето как беше

Погба чукна леко крака на Дъглас Луиз (но знаем, че това е достатъчно при бягане).

След това обаче той беше много по-активно спънат от другия си крак - и тогава падна.

Докато VAR анализираше епизода (не много дълго, около минута) Гари Невил увери, че всичко е правилно: „Решението няма да бъде отменено. Погба игра много умно, а Луиз глупаво. " Джейми Карагър, фен на Ливърпул и колега на Невил, саркастично коментира: "Разбира се, той ще каже, че това е дузпа, но нищо не се е случило с Тиърни."

Основният въпрос е, наистина ли Погба е ударил крака на опонента си - или умишлено го е оставил настрана, за да закачи Луиз? Изглежда, че беше насложен и фактът, че по-дългоръкият французин умело постави тялото и отблъсна малко противника назад. Той направи допълнителна стъпка - и това позволи на Погба да спечели дузпа.

(Тиърни спечели дузпа от Челси миналата седмица по подобен начин - оставяйки съперник да го събори и да падне. Невил реагира по съвсем различен начин: „Не мисля, че Рис Джеймс е имал контакт с него. Тиърни просто остави крака си и изчака докосване - Напълно съм сигурен ").

След мача старши треньорът на Вила Дийн Смит беше възмутен. „Отначало ми се струваше, че е дузпа, но след мача гледах повторението и видях, че той се закачи. Не разбирам защо Майкъл (Оливър) не е гледал епизода. За това съществува VAR, нали? Той се закачи. Има разлика във футбола. Прегледах повторно епизода и не мисля, че е дузпа ”, каза той.

В първия гол на Юнайтед Погба проблясва с техниката си, хвърля топката над главата на противника и започва атака, завършила с балдахинен удар на Марсиал. Оле Гунар Солскяер похвали Пол: „Погба става все по-добър и по-добър. Астън Вила са много добри физически, а Пол е от онези момчета, които могат да помогнат тук. "

А сега няколко любопитни числа:

• Манчестър Юнайтед изпълни 46 дузпи от назначаването на Солскяер. Ливърпул е на 42  след пристигането на Клоп. В същото време норвежецът току-що отпразнува 2 години на поста си, но германецът работи от четири и половина.

• Бруно Фернандеш е изпълнил 10 дузпи само във Висшата лига от януари 2020 г. (вкара 9; още два пъти би Рашфорд), Ливърпул има само 6 от 6 опита през този период, Ман Сити има 8 от 10, Челси - 3 от 5 и така нататък. Накратко, във Висшата лига само Лестър има повече наказателни удари от януари 2020 г. от Бруно Фернандес.

• Малко похвала за Бруно: в 30 мача от Висшата лига той има 33 гола + точки за подаване - 19 гола и 14 асистенции. Дори да изхвърлите головете от дузпа - 10 + 14 изглежда много хубаво. Между другото, с 19 гола в 30 мача за Юнайтед, той е втори след Рууд ван Нистелрой по скорострелност (имаше 22 гола).

А постиженията на португалеца са уникални дори на фона на Висшата лига - само Анди Коул вкара повече в първите 30 мача от лигата от Фернандес (37 - 28 + 9).

Ливърпул ще приеме Манчестър Юнайтед на 17 януари.