Кипър ни спука от бой, феновете скандират "Мъри и Наско вън от националния отбор

Националният отбор на България записа една от най-срамните си страници в историята, след като водените от Станимир Стоилов пишман играчи се сринаха и загубиха позорно гостуването си от Кипър с 1:4 на стадиона в Ларнака. Отборът обаче бе жалко подобие на национален състав и логично загуби, като поражението можеше да е и по-голямо, но през Димитър Иванков се намеси решаващо на няколко пъти. Част от привържениците на националния отбор, които подкрепят тима на трибуните в Кипър изразиха своето недоволство от слабата игра на "трикольорите. Те издигнаха плакат "Мъри и Наско вън от национала", като по този начин поискаха от тях двамата да поемат отговорност за провалените квалификации.

Двубоят започна добре за нашите, които имаха два поредни шанса да открият резултата. Капитанът димитър Бербатов, който се раздаде максимално в този мач, опита да прехвърли с глава вратарят на кипърците Августи в третата минута, но безуспешно. В 7-ата пък скоростен пробив на Мартин Петров по лявото завърши с центриране към Благой Георгиев, който от десетина метра би в горната греда.

В 12-ата минута българската защита допусна колективна грешка и бе наказана сурово от Костас Харалампис за 1:0. Смутът в нашите пък доведе до хаос в играта и още няколко чисти положения за съперника. В 20-ата минута Иван Иванов не можа да овладее подаване на Станислав Ангелов, което доведе до контраатака за Кипър. На нейния връх се оказа Харалампис, който напредна, пусна топката покрай вратаря Иванков и вкара втория си гол в мача - 2:0.

Последваха тежки минути за българския отбор, който бе спасен от ранен разгром от Димитър Иванков. Редките ни проблясъци завършваха с неточни удари, с изключение на шута на Димитър Бербатов в 45-ата минута. Капитанът на националния отбор отбеляза гол от ъгъла на наказателното след подаване на Станислав Ангелов.

След почивката тоталния хаос в защитата продължи и националния тим получи нови два гола и като по чудо не инкасира още. В 58-ата минута бе наказа втора от многото груби грешки на Иван Иванов. Защитникът на ЦСКА пропусна топката под крака си в наказателното поле, за да стигне тя до Михаилис Константину. Останал сам срещу Иванков за капитана на Кипър не остана нищо освен да прати кълбото в мрежата за 3:1.

В 76-ата минута резервата Михайлов, който замени контузения Иванков, спаси удар на останалия сам срещу него Константину, но в 78-ата той капитулира след удар Ефстатиос Алонефтис - 4:1. Кипърският футболист очаквано бе останал сам срещу вратаря, измъквайки се от трагичната българска защита.

До края на мача футболистите на Кипър се смилиха и не вкараха повече голове на България. Така България загуби с 1:4 от Кипър в Ларнака и се прости окончателно с Мондиал 2010.

Кипър - България 4:1 (
1:0 Хараламбидес (12), 2:0 Хараламбидес (20), 2:1 Димитър Бербатов (45), 3:1 Михалис Константину (58), 4:1 Алонефтис (78))

Кипър: 16.Августи, 17.Сациас, 2.Христу, 13.Михаил, 10.Хараламбидес, 8.Елия, 12.Макридес, 11.Михалис Константину, 7.Алонефтис, 6.Авраам, 18.Добрашинович

България: 1.Димитър Иванков (68 - Николай Михайлов), 3.Костадин Стоянов, 2.Иван Иванов, 4.Пламен Николов, 15.Веселин Минев, 6.Станислав Ангелов, 10.Стилиян Петров (69 - Коста Янев), 7.Благой Георгиев, 17.Мартин Петров, 9.Димитър Бербатов, 11.Валери Божинов (63 - Домовчийски)