Има и такова оставане: Хебър оцеля в елита след общо 26 мача далеч от дома
- 11:05, 08.06.2023
- 12:06, 08.06.2023
- 1534
- 0
35 изиграни срещи, от които 17 на чужд терен, 9 на неутрален(условно казано) и едва 8 на домашен. При тези условия Хебър трябваше да води битката за спасение на елитния си статут в българския футбол. Успя да го направи, като дори не стигна бараж. И въобще няма да е преувеличено, ако оценим стореното от състезатели и треньорския състава като един малък футболен подвиг.
Предистория
Да припомним, че поради напълно обективни причини "зелените" бяха принудени да "домакинстват" от месец юли до края на 2022 г. на Националния стадион "Васил Левски", където изиграха общо 9 срещи. Но какво всъщност е да си домакин в София на Септември, ЦСКА 1948, Славия и Локо(Сф). Реално Хебър си беше гост с изключение на записаното в графата на протокола и покриването на разходите за тези мачове. За останалите двубой с Пирин, Ботев(Враца), Берое, Ботев(Пд) и Локо(пд) можем да говорим в най-добрия случай за провеждане на мач на неутрален терен.
През пролетта на тази година Хебър все пак се върна в Пазарджик и заигра пред своята си публика. В първото си домакинство пазарджиклии срещнаха пряк конкурент в битката за оцеляване в лицето на Спартак, а след това им се стовари меко казано неприятна серия от мачове с Левски, Лудогорец, Черно море, Арда и ЦСКА. Така "гробарите" трябваше да гостуват на изпадащи и да приемат топ-отборите на efbet Лига в нейния заключителен етап.
Преобразяване
Мисията граничеше в един момент с невъзможното. Но както е казал Ерих Мария Ремарк - "Чудото винаги ни чака някъде в близост до отчаянието". С идването на Любослав Пенев начело на отбора Хебър си повярва, а обрата в резултатите не закъсня. Първо се видя прогреса в играта, което неминуемо доведе и до позитивите. В началото времето работеше срещу Хебър, а накрая.... Може би, ако имаше още 4-5 кръга и се играеше без плейофи отборът би финиширал дори в "златната среда". 4 победи от последните 6 мача е показателен факт. В рамките на 1 един месец Хебър победи на два пъти Берое, наложи се над Ботев(Враца) и Септември(Сф), а зад злощастното развитие на мачовете в Благоевград и Варна, където "зелените" заслужаваха минимум хикс, стои само една дума - малшанс и нямане на ден на определени футболисти.
И когато не си надигран от нито един отбор в плейаута(напротив, точно обратното) най-логичното е да получиш това, което ти се полага - членство при "майсторите" за поне още един сезон.
История
Да отбележим и някои исторически факти за този като цяло луд и изпълнен с множество перипетии сезон за Хебър. Отборът спечели за първи път на ниво "А" група като гост на Ботев(Пд), Славия, Локомотив(Сф), Берое и Ботев(Вр). Записа и най-много победи далеч от дома в рамките на един сезон в Първа лига.
Разбира се най-ценното си остава дублирането на членството в елита. Да, Хебър остана с 9-то си място в крайното класиране спортно-технически в някогашната Висша лига(сезон 2000/01), но след продажбата на лиценза в посока Петрич трябваше да започне следващата есен от "А" окръжна!
Отминалия сезон е и повод за много изводи и поуки в организационен, селекционен и всякакъв друг план. От тяхното правилно анализиране и дешифриране ще зависи и това какво ще се случи на отбора през следващия. Грешките са част от живота, важното е да са различни, а не повтаряеми. Ясно е, че във футбола не винаги 2+2 прави 4, но все пак колкото не винаги тази игра да е логично в крайна сметка се подчинява на някои основни закономерности.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни