61

Два шедьовъра на Неделев донесоха победа на България над Северна Ирландия

Младежите загубиха с 0:1 от Швейцария

Два страхотни гола на Тодор Неделев донесоха победата на България над Северна Ирландия в квалификация за Световното първенство в Катар. Националният ни отбор губеше с 0:1 на почивката, но през втората част успя да наложи волята си и да материализира превъзходството си благодарение на шедьоврите на Неделев.

Също днес младежкият ни национален отбор загуби от Швейцария с 0:1.

Двубоят на А отбора бе изгледан от Президентът на Републиката Румен Радев, който видимо бе щастлив от успеха. Радев предпочете да седне на трибуната до редовите фенове, а не в ложата при официалните лица от БФС.

Ясен Петров направи осем промени в сравнение със загубата от Литва в събота. Той започна с две двойки близначи - Радослав и Борислав Цоневи и Андрей и Петко Христови. За Радослав тове бе дебют.

Гостите обаче бяха тези, които диктуваха събитията на терена преди почивката, като закономерно поведоха в 35-та минута след няколко пропуска и спасявания на родния страж Иван Караджов. Точен бе Конър Уошингтън, който направи успешна добавка след удар с глава на Джон Магенис. Първоначално, страничният съдия отсъди засада, но след проверка на ВАР голът бе зачетен.

България оцеля преди паузата, но потегли много по-агресивно и смело напред през втората част, когато Радослав Цонев бе заменен от Илиан Илиев-младши на почивката. Именно след негов опит за центриране, който се отби от футболист на гостуващия състав, топката попадна на левия крак на Тодор Неделев, който матира Бейли Пийкок-Фарел за 1:1. Десет минути след изравнителното попадение за „трикольорите“ отново играчът на Ботев Пд бе в прегръдките на своите съотборници след още по-красиво изпълнение, този път извън наказателното поле.

Домакините продължиха да бъдат по-активни и солидни, като не допуснаха до края на срещата сериозни опасности пред вратата на Караджов. В крайна сметка, българите се поздравиха с втори успех в своята група след този над Литва отново на „Васил Левски“. Съставът ни събра актив от осем точки, с три повече пред четвъртия тим на Северна Ирландия. В другия мач от групата, Швейцария разби Литва с 4:0 като гост и се изравни с лидера Италия – и двата тима имат пот 14 точки.

За България предстои гостуване именно на швейцарците в последен мач от квалификациите на 15 ноември, докато Северна Ирландия завършва с две домакинства на Литва и Италия съответно на 12 и 15 ноември.

България: 23. Иван Караджов – 5. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 2. Иван Турицов, 21. Димитър Велковски, 4. Радослав Цонев (46' - 23. Илиан Илиев - мл.), 18. Ивайло Чочев, 8. Тодор Неделев (73' - 7. Доминик Янков), 14. Борислав Цонев (73' - 16. Кристиан Малинов), 11. Кирил Десподов (к) (92' - 15. Васил Божиков), 19. Атанас Илиев (80' - 17. Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Мартин Луков, 13. Светослав Вуцов, 6. Бирсент Карагерен, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Радослав Кирилов, 12. Петър Витанов, 15. Васил Божиков, 16. Кристиан Малинов, 17. Калоян Кръстев, 20. Димитър Илиев, 23. Илиан Илиев - мл.

Селекционер: Ясен Петров

Северна Ирлания: 1. Бейли Пийкок-Фарел – 4. Даниел Балард (82 ' - 7. Найъл Макгин), 20. Крейг Каткарт, 5. Том Фланаган, 11. Шейн Фъргюсън – 17. Пади Макнеър, 8. Стивън Дейвис – 2. Конър Брадли (68' - 16. Джордан Джоунс), 21. Джош Магенис (67' - 14. Стюарт Далас), 15. Джордан Томсън – 9. Конър Уошингтън (82' - 10. Дион Чарлс)

Резерви: 12. Конър Азар, 23. Лиам Хюз, 7. Найъл Макгин, 10. Дион Чарлс, 13. Карл Уинчестър, 14. Стюарт Далас, 16. Джордан Джоунс, 18. Пол Смит, 19. Алфи Маккалмонт, 23. Сайрън Браун

Селекционер: Иън Бараклъф

Съдия: Алексей Кулбаков (Беларус)