Доживяхме! След 20 месеца България би в официален мач

Двадесет и два месеца по-късно България  записа победа в официален футболен мач. Трикольорите постигнаха минимална победа над Литва с 1:0 в световна квалификация.

Силен мач за гостите направи и бившият страж на Ботев (Пд) - Ернестас Шеткус.

Първият български шут беше отправен в 15-ата минута, когато Тодор Неделев увлече със себе си няколко бранители на Литва. Последва негов пас с пета за Малинов, а острият му изстрел мина малко над горната греда.

Българската отбрана изтръпна сериозно в 18-ата минута, когато Роландас Баравикас беше забравен от Костадинов на далечната греда при центриране от пряк свободен удар. Фланговият бранител на литовците за радост закъсня с включването си и не притесни по никакъв начин Георги Георгиев.

България пропиля първата си реална голова възможност в 31-ата минута. След щастлив рикошет, кълбото стигна до Атанас Илиев, който веднага го продължи за Десподов в пролуката между двамата централни защитници на Литва. Кирил пое трудно паса му, но все пак отправи шут към десния ъгъл, който бе отразен блестящо с една ръка от ветерана Шеткус.

Георги Георгиев трябваше да се намесва за сефте в 55-ата минута, когато Баравикас пробва бдителността му от средна дистанция, която предизвика неговото добро спасяване.

След около "тихи" 15 минути, "трикольорите" имаха шанс да нанесат своя решителен удар. Резервата Митко Илиев разсече вражеската защита с извеждащ пас за Кирил Десподов. Звездата на Лудогорец остана сам срещу Шеткус, но не успя да копне топката над плонжа на опитния литовец.

Лъвовете" получиха поредно статично положение, след което Кирил Десподов центрира отлично към далечната греда. Резервата Ивайло Чочев беше най-добре позициониран и за голяма радост намери пролука в литовския бетон за 1:0. Безпомощен се оказа и отличният до този миг Шеткус.

В 93-ата минута Димитър Илиев блесна със солова акция и задължи Десподов да отбележи на няма и метър от голлинията на балтийците. Звездата на Лудогорец обаче прати топката високо над гредата.