64

Чудната история на Кот д'Ивоар за Купата на Африка

Това е просто приказка, около тима на Кот д'Ивоар има истинска магия. Отборът преживя толкова много приключения на домашната Купа на Африка по футбол и в крайна сметка стана шампион. На финала победиха Нигерия с 2:1.

Да, същият отбор на Кот д'Ивоар, който на практика отпадна от турнира в груповата фаза след загуба с 0:4 от Екваториална Гвинея и веднага смени треньора си - асистентът Емерс Фае пое поста след оставката на Жан-Луи Гасе и ги доведе до титлата.

Главните герои са Саймън Аденгра и Себастиан Алер. И двамата дойдоха на турнира с контузии, възстановиха се за плейофите и с действията си донесоха шампионатно завръщане на отбора във финалите.

Котдивоарци пропиляха шансове, но се подобриха тотално. Страхотен финален сюжет! През първото полувреме котдивоарци атакуваха по-опасно, но Нигерия вкара: в 38-ата минута капитанът Уилям Троост-Еконг отигра отбитата топка след корнер, Серж Орие се извиси във въздуха и стреля точно с глава. Трост-Еконг също отбеляза гол срещу Кот д'Ивоар в групата и помогна за победата, но сега само добави нюанси към злополучния сценарий. Нигерийците поведоха след единствения точен удар през полувремето; като цяло домакините доминираха.

Между другото, те повече не стреляха така до края на мача - завършиха с общо 18:5 удара, от тях 8:1 точни.

Атаката на котдивоарци проработи за първи път благодарение на Франк Кеси: първо той пропусна една възможност, а веднага последва друга. Кеси вече помогна в плейофите срещу Сенегал, като спаси чист гол на 1/8-финалите в самия край. И сега пак той започна завръщането на домакините.

Най-красивата комбинация бе отбелязана 11 минути по-късно от Себастиан Алер, когато стреля с ала Пиола от около десетина метра, но не уцели целта. Той взе пример от Кеси - провали добра възможност и веднага отбеляза - в 81-вата минута прати елегантно топката във вратата след центриране на Аденгра. Нападателят на Дортмунд отбеляза победните голове и на полуфиналите, и на финала!

Кот д'Ивоар оцеля като по чудо в турнира - те стигнаха до плейофите благодарение на победата на Мароко в другата група и грешката на Гана, изравниха срещу Сенегал в 86-ата и срещу Мали в 90-ата, за да вкарат победния резултат при 120+2.

Котдивоарци спечелиха Купата на Африка у дома, Дидие Дрогба беше по-щастлив от всички - той никога не е печелил такъв трофей през богатата си кариера, въпреки достигането си на финали.

Изненадващо е, че финалът беше много резултатен и не се стигна до продължения и дузпи. Половината от последните 12 финала приключиха така. Но тук всичко е делово! Щастие!

Кот д'Ивоар настигна Нигерия по победи на най-резултатния турнир от този формат.

Основното, което да помним.

● Котдивоарци спечелиха Купата на Африка за трети път - те вече взеха трофея през 1992 и 2015 г. Настигнахме нигерийците по отношение на титлите. По-често печелеха Гана (четири купи), Камерун (пет) и Египет (седем). Нигерия губи пет финала, като само Гана също толкова често е на крачка от титла. В крайна сметка, победи четвъртият фаворит на турнира - Мароко, Сенегал и Алжир бяха класирани по-напред от котдивоарци преди началото.

● Това е най-резултатният CAN за 24 екипа. 119 гола на турнир са значително повече от 2019 г. (102) и 2022 г. (100). 2,29 гола на мач е най-яркият турнир по отношение на средно представяне от 2012 г. (тогава беше 2,38, а Кот д'Ивоар също игра на финал).

● Нигерийският старши треньор Хосе Пезейро загуби третия си важен финал. За статистиката: именно той водеше Спортинг във финала за Купата на УЕФА през 2005 г. срещу ЦСКА (Москва), но загуби. Нещо подобно е и сега! През 2016 г. той и Порто също подариха финала за Купата на Португалия на Брага.

Основният резултат от финала все още остава приказката на Кот д'Ивоар - за три седмици от катастрофа до абсолютен триумф.