Ботев писа история с първа победа на Герена след 31 години

Ботев прекърши 31-годишна прокоба без победа над Левски на Герена тази вечер. Канарчетата удариха сините с 2:1 след мълниеносен обрат в началото на второто полувреме, дошъл с два гола-близнаци на Емануел Току. С успеха си жълто-черните прекъснаха и още една лоша серия от седем поредни мача без победа.

Домакините стартираха агресивно и това им донесе ранни поводи за радост. В 4-ата минута Здравко Димитров центрира на близката греда, където Мартин Петков от трудна позиция нанаесе техничен изстрел, който попадна в десния страничен стълб, а Живко Атанасов бе на точното място и реализира отблизо.

Гостите опитаха да реагират мигновено и пренесоха играта в половината на "сините". В 8-ата минута "жълто-черните" организираха добра атака. Маркиньос подаде към Емануел Току в наказателното поле, след което крилото нанесе изстрел, но се получи рикошет, който залъга Николай Михайлов и топката премина опасно над напречанта греда. След изпълнението на ъгловия удар Мишел Еспиноса стреля с глава, но много неточно.

В следващите минути двата тима продължиха с високото темпо, но Николай Михайлов и Георги Аргилашки не бяха застрашени. "Канарчетата" продължиха да упражняват висока преса, което създаваше проблеми за "сините", но защитата на домакините не допусна да се стигне до опасност пред вратата им. В 18-ата минута Реда Рабей изведе Джонатан зад гърба на защитата на Левски, но Начо Монсалве с великолепен шпагат предотврати опасността.

Левски успя да отговори на агресията на гостите и в 24-ата минута Патрик-Габриел Галчев проби отлично по левия фланг, след което подаде по земя в наказателното поле, където Андриан Краев овладя с гръб към вратата, след което се завъртя и шутира, но топката премина покрай десния страничен стълб.

В 32-ата минута гостите организираха скоростна контраатака, след като Андриан Краев реши да нанесе изстрел, вместо да комбинира с някои от своите съотборници. Атанас Илиев се пребори на границата на наказателното поле с Начо Монсалве. Нападателят остана сам срещу вратаря и нанесе мощен изстрел, но капитанът на "сините" великолепно спаси с една ръка.

"Сините" трайно се настаниха в половината на гостите и на три пъти застрашиха вратата на Георги Аргилашки. От своя страна "жълто-черните" се стремяха да организират бързи контраатаки.

"Жълто-черните" стартираха агресивно втората част и успяха да възстановят равенството. Реда Рабей центрира от ъглов удар, след което се получи разбъркване в наказателното поле на "сините" и Емануел Току се възползва от това и с изстрел в близкия ъгъл изравни.

Три минути по-късно "канарчетата" повториха упражнението, което отново доведе до попадение във вратата на Николай Михайлов. Реда Рабей центрира от корнер, отбраната на домаините отново не бе добре подредена и Емануел Току с изстрел в десния ъгъл реализира второто си попадение.

В 60-ата минута Мартин Петков стреля от дистанция, но Филип Филипов блокира изстрела и Георги Аргилашки улови без проблеми.

Шест по-късно гостите организираха добра атака отдясно. Джонатан центрира остро по земя в наказателното поле, където Атанас Илиев опита да играе с топката, но Николай Михайлов улови. "Сините" отговориха в следващата атака. Мартин Петков задържа и подаде към Радослав Цонев на границата на наказателното поле, след което халфът нанесе изстрел в долния десен ъгъл, но Георги Аргилашки решително изби, а след това удар на Андриан Краев бе блокиран.

Така Левски остана втори в група А с 38 точки, зад тях е Царско село с 37, а Ботев (Пловдив) е последен с 29 пункта.

КРАЙ НА МАЧА
90 + 1 - Смяна в Ботев. Бисер Бонев влиза вмедто Реда Рабей.
90 - Ще се играят 4 минути добавено време.
69 - Смяна в Ботев Пд! Славчо Шоколаров се появи на мястото на Джонатан

68 - Шанс за Левски! Радослав Цонев стреля към далечния ъгъл, но Георги Аргилашки изби

66 - Шанс за Ботев Пд! Джонатан центрира остро по земя в наказателното поле към Атанас Илиев, но Николай Михайлов улови

49 - ГОООЛ! Ботев прави пълен обрат с нов гол на Току, който е почти идентичен на първия. След центриране от корнер защитник на Левски изби нескопосано пред пеналта, а Току с отмерен удар прати топката в долния десен ъгъл на Михайлов.
46 - ГОООЛ! Емануел Току изравни след страхотен удар в долния ляв ъгъл на Михайлов.

НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ
КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ
44 - Отличен шанс за Ботев. Маркиньос получи топката в пеналта, но стреля в гърба на Току.
32 - Най-чистото положение за Ботев до този момент. Атанас Илиев бе изведен сам срещу Михайлов, но вратарят успя да парира удара му.
25 - Шанс за Левски! Патрик-Габриел Галчев проби отлично отляво и центрира по земя в наказателното поле, където Андриан Краев овладя с гръб, след което се завъртя и шутира, но топката премина покрай десния страничен стълб

21 - Възможност за Ботев Пд! Филип Филипов центрира остро в наказателното поле, но Живко Атанасов изби в глов удар

18- Начо Монсалве се намеси решително с красив шпагат срещу Джонатан Перейра, който излизаше сам срещу Михайлов.

9 - Маркиньос излиза на добра позиция, но стреля в крака на защитник и топката излезе в корнер. След изпълнението му Еспиноза с глава би в аут.
4 - ГООЛ ЗА ЛЕВСКИ! Живко Атанасов бе на точното място и довкара топката, която се отби в десния страничен стълб!

1 - НАЧАЛО НА МАЧА
Левски: 13. Николай Михайлов -к, 3. Живко Атанасов, 4. Мартин Райнов, 6. Ивайло Найденов ,11. Здравко Димитров, 20. Начо Монсалвсе, 22. Патрик-Габриел Галчев, 79. Мартин Петков, 88. Марин Петков, 89. Андриан Краев, 91. Драган Михайлович

Резерви: 1. Звонимир Микулич, 9. Стивън Петков, 10. Борислав Цонев, 19. Билал Бари, 21. Радослав Цонев, 41. Георги Александров, 86. Валери Божинов

Треньор: Живко Миланов

Ботев Пловдив: 33. Георги Аргилашки, 2. Джонатан Перейра, 3. Па Конате, 4. Виктор Генев-к, 7. Маркиньос, 9. Атанас Илиев, 13. Мишел Еспиноза, 21. Емануел Току, 22. Реда Рабей, 25. Станислав Работон, 28. Филип Филипов

Резерви: 1. Янко Георгиев, 10. Славчо Шоколаров, 11. Кристиан Добрев, 14. Бисер Бонев, 16. Благовест Данчев, 17. Салиф Сисе, 26. Мите Цикарски

Треньор: Азрудин Валентич

Съдия: Георги Иванов