64

Ботев е жив, той не умира, но тревата...най-добре е багерите да дойдат

Тревата на стадион "Христо Ботев" е пред екологична катастрофа и в скоро време ще се наложи цялостното и подменяне. Това се видя в последните два мача на "жълто-черните" - срещу Локо Пд и Панатинайкос.

Всъщност, пожълтяването на тревата в нашите ширини не е болка за умирачка, тъй като се среща често заради жегата. От Ботев се оплакаха, че след мача на "Апостолос Николаидис" в Атина преди седмица два дни не могли да изперат зелената боя по екипите. Това е така, тъй като гърците боядисаха със зелена боя пожълтялата трева на терена, за да изглежда добре пред камерите.

По същия начин се третира и треволяка на базата в Коматево. Заради лошото му състояние обаче от БФС са на път да забранят на Крумовград да домакинства там. Проблемът е, че тревата изсъхва между стеблото и корена и при по-силно съприкосновение се изравят чимове.

И сега най-лошото за управата на Ботев - немарливо отношение е позволило заразата да се прехвърли и на стадион "Христо Ботев". Според експерти причината е, че някои от служителите (персонал или футболисти) не е измил добре обувките си сред занимание на "Никола Щерев-Старика" и е пренесъл проблема на терена, който струва на Общината 319 000 лева с ДДС.

С подобен проблем е и Хебър Пазарджик. Там вече взеха мерки и в следващия месец ще слагат чимове на терена, след като фрезоваха първия слой 80-90 сантиметра.

Хубавото в случая е, че ремонтът няма да струва 319 000 лева и за двата терена, като може фирмата изпълнител да направи и отстъпка за количества.

В калкулацията на терена на "Христо Ботев" тогава влизаха: изграждане на нова напоителна система, изграждане на помпена станция, доставка и монтаж на полиетиленови резервоари с обща вместимост минимум 30 m3, възстановяване и оборудване на съществуващ сондаж с помпа и автоматика за пълнене на резервоарите, доставка и монтаж на два броя стационарни футболни врати, включително мрежи, фундаменти и всички, свързани с това разходи, поддръжка на новоизградения терен 3 (три) месеца, проба на системата за подгряване на терена (преди затревяване на терена) за доказване на изправността , резервен водоизточник от водопроводната мрежа.

И бившият президент на Левски и вратар на Панатинайкос Томас Лафчис се чудеше какво се случва с терена и на него снощи

Всичко това няма да е необходимо, а трябва само да се отнеме старият коренов слой и да се изгради нова коренова зона. Ако има пари и добро желание, това се случва за 3-4 дни. Навярно помните преди няколко години в Лудогорец наеха нидерландска фирма, която дойде с техниката си и оправи терена на "Лудогорец Арена - започнаха в понеделник, а в четвъртък отборът игра мач там от евротурнирите.

Интересно е, че в Ботев отговорник за тревните покрития беше бившият шеф на този отдел в Лудогорец.

Ремонтът е крайно наложителен, тъй като Душан Керкез, колкото и бърбори, че Жрински Мостар са силни, може да изтегли Ботев до груповата фаза.

Тогава ще се наложи отборът да домакинства на друг стадион. За отбелязване е, че ремонтът по силата на подписания договор за наем с Общината е за сметка на  наемателя - Ботев Пловдив.

И накрая две думи за мача с Панатинайкос.

Ботев загуби точно навреме, за да види къде точно се намира по пътя към красивия и резултатен футбол. Всъщност, засега той само знае накъде да тръгне, остава и да го направи. 

Изводите са ясни - селекцията от свободни агенти не е панацея за добър футбол. Просто на Ботев му липсва дълбочина в състава. Уджа е на възраст и се оказа чуплив като Георги Николов. Сега в Ботев няма свястна атака. Трябва да се вземат екстремни мерки. 

Второ, набиващо се на очи е задълбочаващия се проблем с вратарския пост. Уж има трима вратари, а в крайна сметка проблемът ескалира. С Игонен се заиграха на тема доматгейт, с Бернат е ясно, че не трябваше да бъде хвърлен в двата най-тежки мача, след като няма достатъчно на брой мачове в Дания за последните години. Кайзер бе запокитен във втория състав и там си пази на ниво. Нямам идея дали Дилян Илиев може да реши този казус, но Ботев се проваля при номер 1.

Трето - Душан Керкез този път се провали яко в реванша с Панатинайкос. Това,което си мислеше да прави не сработи, но и беше прекалено алтруистично.

Сложи Конте отдясно, а извади Минков като десен външен. В центъра на отбраната вмъкна Сирики Диабате. Нещата обаче не сработиха и Ботев се огъваше отзад яко. Диабате не е готов още за голям футбол. Освен ръст, засега няма друго, с което да бъде забелязан. Конте и Минков си пречеха на фланга - оказваха се едновременно на една и съща позиция.

Ивелин Попов не изневери на себе си в последните мачове и отново остана незабележим в халфовата линия. Всъщност, Ботев нямаше такава срещу ПАО. И  още нещо, не отива на капитана на Ботев да напуска пръв кораба, който потъва, при това яко. Няма значение дали е 3:0 за гърците или за Ботев. Да видяхте публиката да спре да подкрепя отбора?

Умните глави казват, че едно зло никога не идва само и в случая с Ботев са прави. Хубавото за "жълто-черните" е, че отрезвяването дойде навреме. Сега Ботев трябва да мисли как да стане водещ отбор в България, с показаното през последната седмица е видно, че отборът ще гравитира около 4-5 място. Това е прогрес за тима с оглед това, че Ботев е девети в Първа лига миналия сезон.

Така беше теренът при откриването на стадиона през април миналата година

И за тези, които са решили да се обиждат от написаното, един съвет - четете правилно. Иначе хвалебствията за Ботев и играта в този момент са "фанта с магории" (чували ли сте за този продукт). А онези, които се радват на неуспехите в последните мачове на "жълто-черните",  да анализират грешките в изречението "Доко, гащи чакам" (няма да е дълго, има-няма 4-5 часа днес).

Знаете - Ботев е жив, той не умира! Умира само тревата и високомерието в щаба на отбора. Там да запрятат ръкави, че ги чака тежък, ама много тежък сезон!

Оцени новината

Оцени новината
3.7/5 от 14 оценки
3.7/5 от 14 оценки

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?