Без Меси и Роналдо на четвъртфинал сефте от 16 години

Лионел Меси последва Кристиано Роналдо и си тръгна от Шампионската лига. За първи път от сезон 2004/05 никой от тях няма да бъде на четвъртфиналите. Така отминава една ера във футбола. Нека си спомним какъв беше този сезон без Кристиано и Лео на 1/4-финал.

Сезон 2004/05. Испания, Италия и Англия бяха лидерите в класацията на асоциациите на УЕФА, на базата на която се разпределят места в европейските състезания. Шестото място беше заето от Гърция - по три отбора от тези страни имаше в турнира (два направо в груповата фаза).

Милан уверено спечели групата, в която играха Барселона, Шахтьор и Селтик... и тъй като започнахме да говорим за Барса: Меси дебютира в Шампионската лига на 7 декември 2004 г. в Донецк.

Но да се върнем към италианците. Те отидоха в Манчестър Юнайтед след жребия. Британците завършиха втори в групата след Лион.

20-годишният Роналдо игра и в двата мача от 1/8-финалите, но не той стана героят, а играчът на Милан Ернан Креспо. Без контузения Шевченко отборът на Карло Анчелоти победи Юнайтед два пъти с 1:0, благодарение на головете на Креспо през второто полувреме.

От всички легенди, които се появиха на терена в тази двойка, сега играе само Кристиано.

В друга двойка от 1/8-финалите се срещнаха Барселона и Челси. Лондончани спечелиха групата, въпреки че в последния кръг неочаквано загубиха в Порто. Някои подозираха помощ на Жозе Моуриньо за бившия отбор в това (в резултат - португалците изпревариха московския ЦСКА с една точка).

17-годишният Меси не игра с Челси. Но мачовете бяха под​подгряване от съперничеството между Моуриньо и Деко, които преди това спечелиха заедно с Порто Шампионската лига. Като гости лондончани загубиха с 1:2, но изиграха почти цялото второ полувреме в малцинството, след като Дрогба беше изгонен.

Реваншът на Стамфорд Бридж беше страхотен. Роналдиньо направи дубъл. Никога няма да забравим единия.

Челси отговори с четири гола: Гудьонсен, Лампард и Дъф белязаха, а Тери вкара решителния удар с глава. Още един страхотен мач в кариерата на Пиерлуиджи Колина.

***

Така излетяха от турнира съвсем младите Роналдо и Меси, които още не бяха успели да се превърнат в главните звезди на Манчестър Юн и Барселона. Ван Нистелрой от Манчестър Юнайтед например стана най-добрият голмайстор на турнира с 8 гола.

Шампионската лига продължи с ураган: Челси нарисува нов мощен сюжет с Байерн (4:2, 2:3) и на полуфиналите беше елиминиран от Ливърпул заради гол-фантом на Луис Гарсия.

Милан след Манчестър Юн помете Интер с 5:0 (2:0, 3:0). В първия мач се помнят две божествени центрирания на Андреа Пирло, след което Стам и Шевченко вкараха с глава. В реванша украинецът вкара повече, а след това феновете на Интер полудяха, хвърляйки бутилки и ракети на терена.

На полуфиналите Милан си проправи път през ПСВ на Гуус Хидинк само с гол навън.

Е, това, което се случи на финала на тази Шампионска лига, никога няма да забравите. Истанбул 2005 е най-невероятният финал в историята на турнира.