102

Без бараж: Хебър оцеля в Първа лига след фамозен обрат на Етър с 3:1

Пирин изпадна, а Ботев(Враца) е на плейоф за оставане

Отборът на Хебър се спаси от изпадане и ще играе за трети пореден път в елита на България, което е без аналог в историята на пазарджишкия футбол. В драматичен последен мач от плейофите за оставане, "гробарите“ направиха пълен обрат над Етър - от 0:1 до 3:1 на стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик.

При 0:1 на почивката и развитието на останалите мачове от третата шестица, тимът изпадаше директно във втория ешелон. В крайна сметка обаче там ще играят Етър и Пирин. а Ботев Враца отива на бараж за оставане срещу Марек.

Хебър финишира с 34 точки на 13-ото място, на пункт повече от Ботев(Враца) и с две пред Пирин.

Първото полувреме бе сред най-бледите за домакините през този сезон.

Във 2-та минута Мартин Моран беше изведен на чиста позиция в наказателното поле на пазарджиклии, но ударът му по диагонала премина в аут, а беше отсъдена и засада. Най-опасното положение преди гола дойде в 23-та минута, когато  Горка Ларучея стреля от воле от дъгата на наказателното поле и Петър Дебърлиев трябваше да прояви котешки рефлекс, за да спаси сигурен гол. Секунди по-късно удар на Шахредин Букхолда от сериозна дистанция профуча покрай домакинската врата и излезе в аут. Хебър за първи път създаде опасност пред вратата на съперника си в 25-а мин., но Кольо Станев успя да предотврати атаката, а дори и да беше се разписал Марк-Емилио Папазов, голът на Хебър щеше да бъде отменен, тъй като страничният рефер вдигна и флаг за засада. В 31-та минута Етър демонстрира заучено положение, но при удара на Кольо Станев топката прелетя високо над вратата. В 37-ата минута наставникът на домакините Любослав Пенев извърши принудителна смяна след като Йохан Н'зи получи разстежение на мускул, а на негово място се появи Стилиян Тисовски.

На почивката Любослав Пенев предприе тройна смяна за да събуди своите. Малко след подновяването на играта домакините успяха да вкарат бърз гол за 1:1. Атанас Кабов стреля от фаул, топката рикошира, но все пак попадна на главата на Жоао Сеско, който се разписа.

В 62-ата минута Шейх Диаманка получи топката на дъгата на наказателното поле, обърна се, успя да финтира Принц Мбаке и с мощен удар вкара топката в мрежата. След преразглеждане с ВАР попадението обаче не бе зачетено заради засада.

Само четири минути по-късно Шейх Диаманка вече се превърна в герой за своите. След центриране на Атанас Кабов в наказателното поле, вратарят на гостите Кристиян Секулич изпусна топката, Шейх Диаманка го изпревари и я вкара в мрежата за 2:1.

В 84-ата минута грешка в средата на терена на защитата на Етър позволи на Атанас Кабов да овладее и напредне,  и след страхотен рейд да вкара топката във вратата за радост на феновете от Пазарджик.

Хебър: 1. Петър Дебърлиев (к) (ж.к.), 43. Жоао Сеско, 24. Лазар Марин, 13. Архан Исуф, 75. Йохан Н‘зи (38 - 84. Стилиян Тисовски, ж.к.), 44. Николай Николаев (46 - 14. Олексий Збун), 10. Ангел Бастунов (ж.к.), 99. Георги Каракашев, 9. Николас Пенев (46 - 11. Атанас Кабов), 17. Марк-Емилио Папазов (46 -21. Божидар Пенчев), 29. Шейх Диаманка (ж.к.) (87 - 77. Октай Хамдиев, ж.к.).

Етър: 12. Кристиян Секулич, 4. Георги Александров (ж.к.), 6. Горка Ларучея (ж.к.), 13. Дидис Пита (75 - 2. Хосекарлос Ван Ранкин), 94. Жан-Марк Тибуе (69 - 20. Клифорд Яйсен), 9. Иван Василев, 7. Кольо Станев, 77. Мартин Николов (ж.к.), 8. Мартин Моран (ж.к.) (93 - Найденов), 44. Принс Мбаке (69 - 33. Луис Кордова), 24. Шахредин Букхолда (69 - 19. Александар Мишов).