61

Испания на полуфинал с 2:1 над Германия в уникална драма

Испания е първият полуфиналист на Евро 2024, след като отстрани Германия с 2:1 в уникална драма.

Дани Олмо даде аванс за селекцията на Луис де ла Фуенте, Флорин Вирц изравни, а Микел Мерино донесе победата на иберийците. След успеха в Щутгарт Испания вече смело гледа към титлата на Евро 2024. За да стигне до нея обаче остават още два мача. Първо е полуфиналът с Франция или Португалия, които играят по-късно тази вечер

Още в осмата минута щабът на Испания трябваше да извърши принудителна смяна, тъй като Педри се контузи. На неговото място се появи офанзивният полузащитник - Дани Олмо. В 14-ата Ламин Ямал стреля от свободен удар, но неточно. Шест след това се стигна до отличен шанс за Германия. Джамал Мусиала центрира от фланга, Кай Хаверц се извиси и отправи удар с глава, но без проблеми за Унай Симон при спасяването. В 34-ата минута Хаверц отново бе разочарован от Унай Симон. До почивката не се случи нищо по-сериозно пред нито една от двете врати, а страстите на игрището се поуспокоиха.

Още в самото начало на втората част Алваро Мората изпусна страхотен шанс сам срещу Нойер, като стреля над неговата врата. В 52-ата минута обаче нямаше кой да спаси германския страж. Ламин Ямал проби по фланга и намери свободния Дани Олмо, който с много техничен удар по земя откри резултата.

В минутите след гола Германия вдигна оборотите, като Флориан Вирц бе много близо до гола, но не съумя да реализира след добре организирана атака. В 70-ата все се стигна до нов перфектния шанс за Бундестима. Бундестима организира чудесно нападание, което завърши с удар на резервата Андрих, но Унай Симон се бе позиционирал добре и съумя да спаси. Само минута по-късно Кай Хаверц също можеше да вкара, но ударът му бе блокиран от Дани Карвахал.

Пропуските на домакините продължиха, след като Никлас Филкруг нацели страничния стълб. В 83-ата минута Унай Симон не изрита добре и топката стигна до Хаверц, който опита да прехвърли излезлия напред Симон, но прати топката над вратата. Германия все пак дочака. В 89-ата минута, когято Флориан Вирц изравни резултата в Щутгарт! Мителщет центрира в наказателното поле, където Кимих продължи към Вирц, а той матира Симон - 1:1.

Срещата влезе в продължения, в които също изобилстваще от емоции. Крайно дискусионна ситуация се получи при удар на Мусиала. Топката срещна лявата ръка на намиращия се в наказателното поле Кукурея. Главният съдия обаче прецени, че това не е за дузпа, а не последва сигнал и от колегите му от ВАР.

Три минути преди края Филкрюг получи центриране и стреля с глава от плонж, но Унай Симон спаси страхотно с една ръка. Така се стигна до 119-та минута, когато резервата Мерино получи центриране отляво и с глава прати топката в горния ляв ъгъл на Нойер за победното 2:1.

Дълбоко в добавеното време Карвахал получи втори жълт картон и беше изгонен заради нарушение срещу Мусиала. Това беше всичко за Германия на Евро 2024, а легендата Тони Кроос изигра последния си мач.

Испания: 23. Унай Симон, 2. Дани Карвахал, 3. Робин Льо Норман (46 - 4. Начо), 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 16. Родри, 8. Фабиан Руис (102 - 9. Хоселу), 19. Ламин Ямал (63 - 11. Феран Торес), 20. Педри (8 - 10. Дани Олмо), 17. Нико Уилямс (80 - 6. Микел Мерино), 7. Алваро Мората - к (80 - 21. Микел Оярсабал)

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 10. Дани Олмо, 11. Феран Торес, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Германия: 1. Мануел Нойер, 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатан Та (80 - 13. Томас Мюлер), 3. Давид Раум (55 - 18. Максимилиан Мителщет), 25. Емре Джан (46 - 23. Роберт Андрих), 8. Тони Кроос, 10. Джамал Мусиала, 21. Илкай Гюндоган -к (55 - 9. Никлас Фюлкруг), 19. Лерой Сане (46 - 17. Флориан Вирц,), 7. Кай Хаверц (90+5 16. Валдемар Антон)

Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре тер Стеген, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фюрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 17. Флориан Вирц, 18. Максимилиан Мителщет, 20. Бенямин Хендрикс, 23. Роберт Андрих, 24. Робин Кох, 26. Дениз Ундав

Селекционер: Юлиан Нагелсман