Верстапен отвя Мерцедес в Гран При на Австрия

Макс Верстапен с Ред Бул прекъсна доминацията на Мерцедес през този сезон като спечели деветия кръг от Световния шампионат във Формула 1 за Гран При на Австрия. Той завъртя най-бързо 71 обиколки на пистата, като съумя да изпревари втория в подреждането Шарл Льоклер с Ферари, а трети се нареди Валтери Ботас с Мерцедес. Четвърти завърши Себастиан Фетел с Ферари, а пети Люис Хамилтън с Мерцедес.
Шарл Льоклер стартира отлично, а забавяне на Ферстапен позволи на Ботас и Хамилтън да го изпреварят. Фетел зае 6-ото място, а Ферстапен се движи седми. В 4-ата обиколка Фетел изпревари Ландо Норис и се добра до 4-ото място само две обиколки по-късно. В 9-ата обиколка Ферстапен изпревари Райконен и зае петото място. Ландо Норис водеше люта битка с Кими Райконен за 6-ото място.

След 22 обиколки Льоклер имаше преднина от малко над 6 секунди пред втория Люис Хамилтън, обиколка по-късно пилотът на Скудерията влезе за смяна на гуми, а обиколка по-рано Фетел се забави в бокса и той изостана в подреждането.

В 30-ата обиколка дойде време и Люис Хамилтън да влезе да смени гуми, британецът излезе 5-ти след Себастиан Фетел. Обиколка по-късно Ферстапен влезе в бокса и след завръщането си изпревари Хамилтън, но е след Фетел. Битката за топ 10 също беше ожесточена като Гасли съумя да изпревари Кими Райконен и се нареди девети.

В 67-ата обиколка Верстапен успя да настигне лидера Льоклер и борбата за първото място се завърза. Последва много мъжка битка между двамата млади пилоти. Първо Макс успя да се “гмурне” при спирането пред Шарл, но пилотът на Ферари успя да си върне първата позиция с помощта на по-мощния двигател на Ферари и по-доброто ускорение на излизане на завоя.

В предпоследната обиколка Верстапен не се отказа и показа, че е най-бързият пилот на пистата, с втора атака, при която успя да изпревари Льоклер и да поведе колоната. При атаката обаче Макс притисна Шарл и двамата докоснаха гумите си, но от това не се стигна до по-сериозен инцидент.

За Верстапен не беше проблем да отвори преднина и да финишира пред Льоклер, отнемайки първата победа в кариерата му на пилот във Формула 1.
При развяването на карирания флаг стюардите веднага обявиха, че провеждат разследване на ситуацията при изпреварването на Макс срещу Шарл и тепърва предстои да разберем дали победата на холандския пилот на Ред Бул няма да му бъде отнета.