64

Спорт 2022: Титли за Пловдив в щангите, атлетиката, тениса и каратето

"Най-много ми харесва свободата, но хората не оценяват в колко хубава държава живеем. Тук е прекрасно. Има море, има планина. Просто е уникално", твърди единственият европейски шампион по вдигане на тежести от пловдивски клуб Дейвид Фишеров. В този аспект, решихме да се възползваме от свободата и да ви припомним най-знаменателните постижения (според нас) на пловдивските спортисти през 2022 година

Натурализираният австрийски щангист Дейвид Фишеров изпя „Мила родино“ на европейското първенство по вдигане на тежести, което се проведе в началото на юни  в Албания. Той спечели златния медал в категория до 102 кг с шест перфектни опита и 392 кг в двубоя. Фишеров (с треньор Борислав Налбантов) е състезател на страхотния клуб "Марица", който благодарение на олимпийския шампион Асен Златев отново пробива към върха в щангите, там, където му е мястото.  Когато четете тези редове, Дейвид вече ще е вдигал (в сряда рано сутрин) на Световното в Богота, отново в категорията си до 102 килограма, в конкуренцията и на друг българин - Васил Маринов.

Дейвид Фишеров - новата спортна гордост на Пловдив!

Има в Пловдив и едно страхотно момиче - Пламена Миткова (на заглавната снимка), което също чу химна при победата си на Световното по лека атлетика в Кали, Колумбия. Състезателката на "Локомотив" Пловдив навърши 18 години на 18 септември 2022-ра като  световна шампионка. Пламена постигна личен рекорд от 6.66 на финала на дълъг скок от  Световното първенство до 20 г. и заслужено спечели златото.

Изключителният си талант Пламена показа и през зимата, когато спечели националната титла на 60 м с препятствия при девойките и две титли при жените в хоризонталните скокове (13.30 на троен скок и 6.30 на скок дължина). Възпитаничката на треньора Ивайло Русенов имаше и победи в спринта на 60 м в зала, и на 100 м на открито и регистрира 10 резултата на състезания на скок дължина с над 6.20 метра.

Още една пловдивска Пламена - Чакърова (СКЛА "Ботев"), превзема върховете в скока на дължина. 17-годишната пловдивчанка  постигна личен рекорд от 6.24 метра във финала на Европейското до 18 години в Йерусалим (Израел) и с това спечели бронзов медал. Със същия цвят на медала остана и пловдивчанинът Васил Русенов (СКЛА Локомотив), който направи свое лично постижение - 15.18 метра, отново на Европейското в Йерусалим.

Двама пловдивски тенисисти също накараха света да чуе за най-спортния град в България. Преди няколко дни суперталантите Илиян Радулов и Адрияно Дженев спечелиха титлата на двойки при юношите до 18 години на тенис турнира "Ориндж Боул" в Плантейшън, щата Флорида.

Надпреварата се води неофициално световно първенство по тенис за таланти от 12 до 18 години. В турнира на сингъл Радулов също направи блестящ рейд, донесъл му трето място в крайното класиране. Преди две седмици Радулов и Дженев спечелиха и титлата на двойки на турнира от най-високата категория за юноши и девойки на ITF (JA) в Мерида (Мексико).

Илиян Радулов и сестра му Йоана с титлата на смесени двойки от Държавното по тенис за мъже и жени

За тези, които се интересуват от спорт, ще обърна внимание на Илиян Радулов (ТК "Тракия"). 17-годишният талантлив тенисист завърши 2022 година на 14-о място в ранглистата на ITF (през 2021 беше под номер 224). Илиян ще започне 2023 година под номер 9 в света. Страхотно, нали!

И това не е всичко от Радулов тази година. Той спечели два турнира от ITF на сингъл - първа категория в сръбския град Панчево (спечелен през 2005 г. и от Новак Джокович) и във втора категория в Брушкьобел (Германия). За да разберете и защо ви наблягаме за информацията за Илия Радулов, ето още един факт от 2022 година: Радулов e троен шампион от Държавно първенство по тенис за мъже на открито. На кортове на "Левски" в София Илиян спечели титлата на сингъл, на двойки (с Виктор Марков) и на смесени двойки (със сестра си Йоана).

На 14 август Кристиян Василев ("Хеброс") спечели бронзов медал на 2000 метра скиф на Европейското по гребане за мъже в Мюнхен.

Заглавна страница на worldrowing.com на 15 вгуст. Найс, а! За тези, които не знаят - вдясно е Кристиян Василев "бронзовото" гребло на България от Европейското в Мюнхен

Валери Димитров (АСКК "Тракия") спечели европейската титла по карате шинкиокушин в категория кумите  до 85 кг и 3-то място на Световното. С бронз от Световното в Киелце (Полша) е и съотборничката му Иванка Попова (кат. 65 кг).

Няма как да подминем и легендарните състезатели по спортна аеробика Дарина Пашова и Антонио Папазов, които в последното си участие на голям форум в кариерата си спечелиха сребърни медали от Световното в Гимараеш (Португалия) в категория "Тройки".

Антон Ризов (АСК "Тракия") спечели сребро от Европейското във Вроцлав на малокалибрена пушка 60 изстрела.

Венелина Поптолева е втора на Европейското по бокс за жени в Будва (Черна Гора) в кат. 52 кг.

Иван Пановски е европейски шампион по сумо в кат. 70 кг., а съотборникът му в СК "Тракия спорт" е със сребро (също 70 кг) от първенството в Кротошин (Полша).