64

Ред Бул с двойна победа на Имола, провал за Ферари

Световният шампион Макс Верстапен с Ред Бул спечели Гран При на Емилия-Романя на “Имола” и записа втората си победа за сезон 2022 във Формула 1. Втори завърши съотборникът му Серхио Перес, а трети - Ландо Норис с Макларън.

Верстапен записа и най-бързата обиколка в хода на състезанието и записа перфектният уикенд след първото място в квалификацията и победата в спринта вчера.

Лидерът в световния шампионат Шарл Леклер завърши 6-и, след като допусна грешка на “Варианте Алта” малко преди финала, когато преследваше Перес за второто място. След излитането от пистата и удара в предпазната стена Леклер спря в бокса за смяна на носа и предното крило и с новите меки сликове успя да стигне до 6-ото място на финала. Другият пилот на Скудерията Карлос Сайнц отпадна още в първата обиколка след удар с Дениъл Рикардо и колата му затъна в зоната за сигурност.

Това беше първата сериозна грешка на Леклер този сезон, а темпото на Ред Бул се оказа твърде добро за пилота на Ферари, както на изсъхваща, така и на суха писта.

Дъждът на “Имола” така и не дойде и след спиранията в бокса, когато от Ред Бул покриха Леклер със спирането на Перес, една обиколка по-късно Верстапен също спря за средно твърди сликове. Леклер, Перес и Верстапен спряха в бокса, за да сменят гумите интермедия със средно твърди сликове в три последователни обиколки от 18-а до 20-а.

7-кратният световен шампион Люис Хамилтън завърши 14-и, след като проведе битка с Пиер Гасли с Алфа Таури, но така и не успя да се справи с французина. В 41-ата обиколка Верстапен догони групата пилоти, в която беше Хамилтън и Люис беше първият, който трябваше да го пропусне и да бъде затворен с една обиколка. Заради наказанието на Окон Хамилтън беше класиран 13-и.

В 50-ата обиколка Леклер спря за втори път за меки сликове, Перес и Верстапен го последваха в рамките на следващите два тура и не му оставиха стратегическо предимство. После дойде грешката на Шарл и двойната победа на Ред Бул беше осигурена.