Физическо в Русия? Да, но без голф, мажоретки и толерантност
- 13:38, 21.09.2024
- 15:39, 21.09.2024
- 935
- 0
Министерството на образованието в Русия публикува проект на заповед с промени, които се предвижда да бъдат въведени в училищните програми.
Физическото възпитание е в основата - тук ще настъпят важни промени, които според реформаторите „ще приведат съдържанието на образователните програми в съответствие с основните принципи на прилаганата държавна политика и федералните законови норми“.
Нека разгледаме по-подробно тези иновативни предложения.
1. Голфът и мажоретните спортове са включени в черния списък и вече няма да се изучават в училищата - като спортове, „практикувани в чужбина и несъответстващи на родния исторически опит и традиции, националните морални и етични стандарти“ (цитат от обяснителната записка на Министерството на образованието).
Странно е, че тези спортове бяха включени в училищната програма съвсем наскоро - руският министър на образованието Сергей Кравцов подписа заповед с различна формулировка през април:
● „голфът като средство за възпитание развива у учениците чувство за патриотизъм и морални качества (честност, добронамереност, дисциплина, самоконтрол, толерантност, колективизъм)”;
● „при изучаване на модула за мажоретни спортове обучаващите се ще развият следните лични резултати: проявяват чувство на гордост към своята родина, руския народ и историята на Русия.“
Не, не, министърът си е същият. Но нещо се е променило в голфа и аплодисментите, явно.
2. Елементите на масажа и процедурите за баня вече са извън училищната програма „поради възрастовата психофизиология“ - така Министерството на образованието аргументира изключването им в обяснителната бележка.
Вярно е, че елементите на масажа и самомасажа се появиха в програмата само веднъж - сред методите за възстановяване след физическа активност в тенис модула. Но сега и тях няма да ги има.
Тенисът имаше късмет, че беше премахнат само масажът, а не целият модул за този също доста нетрадиционен спорт за Русия.
3. Постиженията на руските национални отбори вече са абстрактни и думите „на световни първенства, европейски първенства, олимпийски игри“ ще бъдат изключени от програмата.
Ако по-рано, при изучаването на повечето модули, личните резултати на студентите включваха „показване на чувство на гордост за родината, руския народ и историята на Русия чрез постиженията на националния отбор на световни първенства, европейски първенства и олимпийски игри, ”, то сега учениците ще се гордеят с постиженията на националните отбори, без да се позовават на конкретни турнири.
Обяснението „на световни първенства, европейски първенства, олимпийски игри“ е изключено от модулите за всички спортове.
Странно е, че все още не са предложили да се гордеят с постиженията на игрите на БРИКС и ШОС, но може би има още какво да се случи.
4. Думата „толерантност” се изтрива от програмата, въпреки че преди това този личен резултат винаги се посочваше като ориентир при упражняване на всеки спорт – наред с патриотизма, културата на общуване и толерантността.
Само в боксовия модул фразата „чувство на толерантност“ ще бъде заменена с „уважение“ по някаква причина. Останалите просто ще бъдат изтрити.
5. Изразът „характеристики на пола“ също вече не се използва - ще бъде променен на познатата дума „пол“.
Министерството на образованието обясни отхвърлянето на термините „пол“, „толерантност“, „тормоз“, „семейно насилие“ с „замяната им с ясни и неутрални формулировки, разбираеми за учениците“.
6. И накрая, по примера на футбола, Министерството на образованието настоява историята му да се изучава извън контекста на световни събития и чужди легенди.
„Промените по отношение на изключването на чуждестранни играчи, треньори и състезания от федералния правилник за работа се правят с цел формиране на съзнателно отношение на студентите към историята, опита и ценностите на родната физическа култура и спорт“, е аргументът от обяснителна записка на министерството.
Сега, в съдържанието на футболния модул, учениците ще изучават историята на появата му само в Руската федерация (има мълчание за произхода му в Китай и формирането в Англия), анализират изключително легендарни местни играчи и треньори (Пеле, Марадона и Меси веднага се пренебрегват) и помнете постиженията на националните отбори, но не е много ясно на кои турнири - думите „на Европейското първенство, Световното първенство и Олимпийските игри“ са изключени от този параграф.
Така руските деца няма да учат в училищата за победите на сънародниците им на Евро 1960, Олимпиади през 1956 и 1988, европейски медали през 1964, 1972 и 1988.
Няма съобщения за забрани на тениски с чужди имена на гърба – и това не е лошо.
В заключение още един цитат от обяснителната записка на Министерството на образованието:
„Проектът на заповедта предвижда връщане на образователната система към националния образователен идеал, което е една от приоритетните задачи на правителството, насочени към укрепване на общоруската гражданска и културна идентичност, които са най-важните условия за осигуряване на националната сигурност на Русия в областта на образование и култура”.
В момента проектът е на етап обществено обсъждане и ще влезе в сила от 1 септември 2025 г.
Автор: Алексей Авдохин
Снимки: Фото: РИА Новости/Константин Михалчевский; East News/AP Photo