64

Феновете: Пламена Миткова е атлет №1 на България

Пламена Миткова спечели гласовете на феновете на списание „Атлетика“ и www.atletikabg.com в допитване във „Фейсбук“.

Миткова спечели с 811 вота пред Лъчезар Вълчев с 712 гласа и Божидар Съръбоюков с 521 гласа.

17-годишната атлетика от „Локомотив“ – Пловдив направи изключителен сезон с отлични резултати в хоризонталните скокове, регистрира победи в спринта, взе две балкански титли, шесто място на европейско първенство и национални рекорди на многобой и препятствия.

Още през зимата възпитаничката на Ивайло Русенов подсказа, че е в отлична форма с личен рекорд на скок дължина – 6.21 и стана вицешампионка на балканския шампионат за юноши и девойки под 20 г. в зала. Пламена коригира два национални рекорда в зала на петобой (3381 т.) и 60 м с препятствия за девойки под 18 години (8.75).

През лятото достигна до шесто място на скок дължина на еврошампионата за девойки под 20 години и взе бронзов медал за тази възраст на балканския шампионат. На открито Миткова скочи 6.36 с вятър над допустимото и 6.16 легални за личен рекорд условия.

В нейната възрастова група беше безапелационна на балканския шампионат и завоюва две титли на скок дължина и троен скок. Пловдивчанката оглави и европейската ранглиста на троен скок за девойки под 18 години с 13.19 м.
Подгласниците на Пламена Миткова – Лъчезар Вълчев (троен скок) и Божидар Съръбоюков (скок дължина) също спечелиха балканските титли при юношите под 18 години.

Първите десет във вота на феновете получават точки за генералното класиране за „Атлет на България“, което се провежда сред експертите на списание „Атлетика“ и спортни журналисти пишещи за атлетиката.

Атлетът на България за 2021-а година ще бъде обявен на 3 декември!