Чудо: Бихме Франция на баскетбол

Българският национален отбор по баскетбол сътвори огромна сензация като победи Франция в световните квалификации. Тимът, воден от Любомир Минчев, надви европейския шампион от 2013 г. и бронзов медалист от Лондон 2012 със 74:68 в зала "Арена Ботевград". Това бе първа загуба за селецкцията на Венсан Коле по пътя към Мондиал 2019 в Китай, след като до момента французите имаха в актиав си шест победи от шест мача в предишната група. България пък отново надигра "петлите" след близо 25-годишна пауза - последната победа датираше от историческия 17 ноември 1993, когато нашите печелят в Ямбол, а часове по-късно четата на Димитър Пенев разплаква "Парк де Пренс".

Българите влязоха в мача със самочувствие и поведоха от самото начало, задържайки лидерската си позиция в последствие. Няколко добри атаки на нашите, комбинирани с агресивна защита, осигуриха  аванс от 9:7 след 4 минути баскетбол. Серия от 6 безответни точки изстреля българския отбор на 15:7, но тогава Батум показа класата си и доближи своите до 17:13 с поредни тройки. Силните моменти за играчите в бяло продължиха и благодарение на Бост, Павел Маринов и Димитров, разликата надхвърли десетте точки за 26:15, а сирената за край на първата четвърт прозвуча при 26:23 след серия от 8-0 за гостите за финал на частта.
Франция вдигна оборотите със започването на втората част и бързо излезе напред в резултата, увеличавайки серията си до 13 точки без отговор и съответно 26:28. Здравата игра в защита на гостите даде резултат и затрудни сериозно българското нападение, в резултат на което нашите бяха догонващи в средата на втория период.- 30:32 след 15 минути игра. Равенството бе възстановено за 38:38 малко повече от две минути преди почивката, а след няколко бързи смени на водачеството, България бе напред и на полувремето - 45:44

Темпото спадна със започването на третата част, в която французите започнаха да свалят топката в подкошието все по-често, а въпреки че явно превъзхождаха съперника, разликата не се увеличаваше и така България бе само на две точки - 53:55 след малко повече от 26 изиграни минути. Две поредни тройки на Аврамов върнаха лидерството на България за 59:56, а тази част приключи при точка аванс за домакините и 59:58.

Франция отново дръпна, този път с 59:62, но Бост и Аврамов върнаха преднината на националите ни при 64:62, за да се стигне до таймаут за гостите при ново равенство - 64:64 и 6:13 до края. Бързи разменени кошове, последвани от три поредни успешни атаки за играчите в бяло доведоха до 72:66 и ново прекъсване за Венсан Коле, този път при 3:11 на часовника. В оставащите малко повече от 180 секунди българите показаха страхотен характер, а французите така и не намериха правилния път към нашия кош, за да се стигне до заслуженото финално 74:68.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 59:58 (26:23, 19:21, 14:14, 15:10)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов, Дий Бост, Павел Маринов, Димитър Димитров, Александър Везенков

ФРАНЦИЯ: Андрю Албиси, Нандо Де Коло, Никола Батум, Амин Нуа, Мустафа Фал