Без рускини, но момиче от Барнаул спечели художествената гимнастика
- 12:18, 10.08.2024
- 02:46, 13.08.2024
- 5386
- 0
Някак странно е да гледаш художествена гимнастика на Олимпиадата, когато там няма рускини. Мой приятел твърди, че това е като празник на пицата, но без италианци. В нашия свят всичко е възможно.
Без рускини ли казах? Всъщност, малко съм сбъркал, имаше доста напомняния за тази страна. На финала на квалификациите при ансамбъла виждам двукратната олимпийска шампионка Анастасия Близнюк, която беше толкова притеснена, че чак беше болезнено да се гледа - а на килима имаше само момичета от Китай. Оказа се, че Настя е един от треньорите в този екип.
Отварям стартовия списък за финала на индивидуално, а там са: две Дарии, Маргарита и Екатерина...
Примата в световната художествена гимнастика сега е една от Дашите. 17-годишната Варфоломеева. Или по немски - Варфоломеев.
На последното световно първенство тя спечели 5 златни медала. Под флага на Германия, където се премести през 2019 г. Като цяло, всички изпълнения на Дария при жените са свързани само с тази страна. Въпреки че е родена в Барнаул. За тези, които не знаят това е град (630 000 жители) в Алтайска област, близо до Новосибирск.
Ако превъртите социалните мрежи на спортистката, можете да видите как е изглеждала залата в Барнаул преди 7 години. Или как през 2018 г. участва във фестивала “Алина”, където успя да се снима с Кабаева и сестрите Аверина, които по това време вече бяха суперзвезди. До голяма степен заради лудата конкуренция Варфоломееви решват да се преместят в страна, където е по-лесно да влезеш в националния отбор.
“От страна на майка ми имам немски корени и така се случи, че съм роден с немски паспорт, разказва Дария. - И през 2018 г. решихме да се преместим в Германия, тъй като има повече шансове да участвам в международни състезания като част от националния екип. Вярно, отне 2 години, за да науча езика ... "
По това време едва ли някой е можел да си представи колко идеален е този ход. Факт е, че Юлия Раскина вече направи фурор в центъра на Шмиден.
Самата тя беше страхотен спортист - спечели сребро на Олимпиадата през 2000 г. под флага на Беларус, като победи Кабаева. След кариерата си Юлия пътува много по света - работи в Cirque du Soleil, след това като треньор в Чехия, Мексико или Кипър, докато накрая се установява в Германия.
Там резултатите в художествената гимнастика бяха много слаби, така че в един момент белоруската получава картбланш. И тя започна да изгражда система. Не без късмет: през 2016 г. 12-годишната Маргарита Колосова се озова във федералния център, а 3 години по-късно пристигна Варфоломеев. Двете талантливи момичета, под ръководството на компетентен и жаден за успехи треньор, започнаха да напредват бързо.
Пробивът е през 2022 г. Там за първи път от 47 години германците печелят злато. Даша беше тази, която спечели бухалките.
В Германия бяха толкова шокирани от успеха в спорт, който доскоро беше дълбоко изостанал, че признаха Раскина за треньор на годината при жените във всички германски спортове.
Но тогава никой не можеше да си представи, че на следващото световно първенство Варфоломеев ще вземе 5 златни медала.
На финала в Париж Дария веднага показа на всички защо е дошла. Тя спечели на обръч, след което увеличи преднината на топка, а след бухалките го направи напълно неприлично - 2,3 точки от второто място.
Остана лентата - истинско предизвикателство за нея. Но и спортистката разбра какво се очаква от нея. Това олимпийско злато с голяма преднина (2.2500 точки) пред нашата Боряна Калейн е още един аргумент в полза на успешния трансфер.
“Оценявам немската школа, но не забравям и руската. В моя успех приносът им е 50/50. Какво да кажа на момичетата в Барнаул? Когато бях на 12 години, отидох в Германия. Живеех сама, но имах цел”, каза Дария след победата.
Остава обаче един въпрос, на който е невъзможно да се отговори със сигурност - какво щеше да стане, ако руската прима Лала Крамаренко беше играла тук?
Трудно е да се сравняват двете, защото според указ на Ирина Винер руската художествена гимнастика вече има свои правила и собствена система за оценка.
Новата шампионка също беше попитана за това (комуникацията беше разрешена само на английски или немски, пресаташето отказваше въпроси на руски):
"Лала Крамаренко? Изобщо не мисля за нея. Тя не е тук. И никога не сме се състезавали. Всичките ми мисли бяха само за успешно представяне, а не за абстрактни неща."
Юлия Раскина е чудесен пример за руските и беларуски специалисти и спортисти как да стигнат до върха за сравнително кратък период от време и да не се страхуват от обстоятелствата: „Преди 10 години, когато за първи път дойдох в Германия, не мислех за никаква олимпийска победа. Дори не съм мечтала за това. Когато Маргарита Колосова стана 16-та на Световното първенство през 2021 г., това беше щастие за нас! Чувствах се като Цар Лъв.
И след това с всяко начало добавяхме и добавяхме. И определено дойдохме тук за победата. Гордея се с Даша – тя издържа и се справи толкова добре с всичко! Какво щеше да се случи с Русия тук? Не знам какво щеше да стане, ако. Какъв е смисълът да говорим за това“, завърши развълнувано Юлия Раскина, треньорката на олимпийската шампионка от Париж 2024.
Олимпийски игри 2024, Париж, Франция, художествена гимнастика, индивидуален многобой:
1. Дария Варфоломеев (Германия) – 142,850
2. Боряна Калейн (България) – 140.600
3. София Рафаели (Италия) – 136,300
4. Маргарита Колосова (Германия) – 135,250
5. Дария Атаманов (Израел) – 133,850
6. Екатерина Веденеева (Словения) – 131,900