Академик Бултекс 99 с пета поредна в Балканската лига

Академик Бултекс 99 записа пета поредна победа в Балканската лига. В последния си мач в турнира за 2019 г. пловдивският тим надви Пея от Косово с 85:74 най-вече след по-силна втора четвърт. Българският тим имаше предимство по почти всички показатели, като отбеляза 12 тройки срещу 6 за съперника си.

Академик Бултекс 99 е едноличен лидер във временното класиране с петте си победи, а в следващия кръг гостува на Раховеци. Пея е с баланс 2-3, като за тима предстои визита на Влазния.

Двубоят започна с куп размени на водачеството, а след десет минути игра резултатът отново бе равен – 18:18. Домакините стартираха втория период със серия от 10:2 и се откъснаха в резултата. Те нижеха тройка след тройка и на почивката вече водеха с най-голямата разлика в своя полза до момента при 48:34.

В средата на третата четвърт Пея направи серия от 15:3 и стопи изоставането си само на три точки. Близо от четири минути баскетболистите на Асен Николов не успяваха да се разпишат, преди серията да бъде прекъсната от два успешни наказателни удара на Васил Бачев. Въпреки моментния спад в играта си, Академик бързо направи разликата отново двуцифрена и преди заключителната четвърт бе напред с 65:54.

В оставащото време разликата за кратко отново падна до шест точки, но домакините удържаха преднината си и спечелиха.

Най-резултатен за успеха бе Шакир Смит с 18 точки, 14 има Васил Бачев. Василие Кнежевич наниза 13, по 11 вкараха Седрик Боуен и Тенчо Тенчев, а с дабъл-дабъл от 10 точки и 15 борби е Обрад Томич.

За гостите, които бяха едва с девет човека в Пловдив, над всички бе новото попълнение Найджъл Джонсън с 26 точки. Хенрик Ширко отбеляза 19, а по 13 имат Джордан Мартин и Дрильон Хайризи.